در بعضی از مواقع پس از ریست کردن ویندوز 10 و یا در هنگام بوت کردن یک فایل نصب ویندوز از یک فلش و یا DVD این ارور ظاهر می شود.

کاربرانی که با این ارور مواجه شده اند، گزارش داده اند که این ارور پس یک ارور BSOD (صفحه آبی مرگ) و یا بعد از این که برنامه های پیش فرض ویندوز به درستی اجرا نمی شوند، ظاهر شده است. در ادامه روش هایی را برای حل این مشکل ارائه میدهیم.


1. تغییر نوع بوت سیستم از CSM به UEFI

در صورتی که شما این ارور را در هنگام راه اندازی سیستم خود دریافت میکنید، میتوانید با تغییر نوع بوت سیستم خود این مشکل را رفع کنید. اما تغییر دادن تنظیمات بوت سیستم به نوع و مدل مادربرد سیستم شما بستگی دارد و برای هر مادربرد این عمل متفاوت است. شما با یک جستجو در اینترنت درباره تنظیمات بوت مادربرد یا لبتاپ خود، میتوانید روش رسیدن به تنظیمات بوت سیستم خود را پیدا کنید. توجه داشته باشید که تنظیمات مربوط به نوع بوت سیستم معمولا در منوی Advanced قرار دارد.

بعد از تغییر نوع بوت به UEFI، تغییرات انجام شده را ذخیره کنید، از بایوس خارج شوید و سیستم خود را دوباره راه اندازی کنید.

اگر هنوز هم ارور “Drive where Windows is installed is locked” را دریافت می کردید، روش های بعدی را نیز امتحان کنید.

 

2. تعمیر کردن Boot Configuration Data

یکی دیگر از علل رایج این ارور این است که داده های پیکربندی بوت (BCD) به دلایل مختلف خراب شده است. خوشبختانه، ویندوز دارای مجموعه ای از فرمان های Command Prompt است که می تواند برای تعمیر و رفع خطاهای ریکاوری بوت استفاده شود. برای اینکه بتوانید این دستورات تعمیر را انجام دهید، احتمالا باید فایل نصب ویندوز خود را بوت کنید. شما می توانید این کار را از طریق DVD نصب ویندوز و یا از طریق ویندوز بوت شده در فلش انجام دهید.

توجه : شما می توانید با جست جو در اینترنت، روش بوت کردن نصب ویندوز در فلش را پیدا کنید.

هنگامی که شما فایل نصب ویندوز شما آماده شد، از آن بوت کنید و دستورالعمل های تعمیراتی زیر را که داده های پیکربندی بوت را تعمیر می کند وارد کنید:

- در صفحه اول Windows Setup، بر روی Next کلیک کنید و Repair your computer را انتخاب کنید

repair your computer

- در منوی Advanced options، بر روی Troubleshoot کلیک کنید و سپس Command Prompt را بزنید

- در پنجره Command Prompt باز شده دستورات زیر را به ترتیب وارد کنید و پس هر کدام Enter را بزنید

- Bootrec /FixMbr
- Bootrec /FixBoot
- Bootrec /ScanOS
- Bootrec /RebuildBcd

- هنگامی که تمامی دستورات اجرا شدند و پیام موفقیت برای شما نمایش داده شد، دستور "chkdsk /f /r" را وارد کنید و Enter را بزنید تا بد سکتور های روی هارد شما اسکن شوند

- در پایان این پردازش سیستم شما ریست می شود. پس از این کار فایل بوت ویندوز خود را جدا کنید و ویندوز خود را راه اندازی کنید

توجه : دستور "chkdsk /f /r" میتواند زمان بر باشد و تا چندین ساعت نیز به طول بیانجامد.

 

3. مطمئن شوید که صف RAID سیستم شما فعال باشد

اگر شما از یک راه اندازی RAID استفاده می کنید، ممکن است که دلیل این خطا مربوط به تنظیمات RAID شما باشد، زیرا تنظیمات آرایه RAID از تنظیمات BIOS خود خاموش است. این بدان معنی است که وقتی باطری مادربرد (باطری CMOS) تخلیه می شود - در این حالت BIOS به سادگی تنظیمات خود را فراموش کرده و تنظیمات RAID را به طور پیش فرض غیر فعال می کند.

اگر شما در رایانه خود از RAID استفاده میکنید، وارد تنظیمات بایوس خود را شوید و بررسی کنید که آیا آرایه RAID روشن است یا خیر. اگر غیرفعال بود، آن را روشن کنید، پیکربندی خود را ذخیره کنید، از BIOS خارج شوید و منتظر بمانید تا رایانه شما بوت شود. در صورتی که این مورد باعث ارور شده باشد، حال کامپیوتر شما باید به طور معمول در حال بارگذاری باشد.

توجه: اگر این روش قابل اجرا بود، فراموش نکنید که باتری جدید CMOS جایگزین شود. در غیر این صورت، هنگامی که رایانه خود را خاموش می کنید، دوباره این اتفاق می افتد.

برچسب ها :
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/69fcb

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است