فایل dbdata.dll یکی از فایل های dll یا کتابخانه لینک پویا است که توسط شرکت Ubisoft ایجاد شده و به طور گسترده در بازی های ویدیویی مربوط به این شرکت استفاده می شود. سری بازی های Assassins Creed از جمله مواردی هستند که از این فایل استفاده کرده و کاربران بسیاری هنگام اجرای نسخه آخر این سری یعنی Assassins Creed Odyssey با خطای dbdata.dll روبرو شدند که معمولا همراه با پیغام خطای زیر نمایش داده می شود:

Unable To Load Library dbdata.dll

به دلیل اینکه این فایل به طور معمول به منظور کرک کردن بازی ها مورد استفاده قرار می گیرد، بسیاری از آنتی ویروس ها آن را به عنوان ویروس تشخیص داده و از پوشه بازی مورد نظر حذف می کنند که در نهایت منجر به نمایش ارور dbdata.dll هنگام اجرای بازی می شود. در ادامه، روش هایی برای رفع خطای dbdata.dll در ویندوز تشریح کرده ایم.

 

رفع ارور dbdata.dll


ویروس کشی سیستم

تروجان ها و ویروس های کامپیوتری ممکن است روند اجرای سرویس ها و فرآیندها و همچنین فایل های سیستم عامل ویندوز را تغییر دهند. در نتیجه، خطاهای متنوعی ممکن است رخ دهد. برای پاک کردن این ویروس ها، باید از ابزارهای مخصوص و معتبر حذف نرم افزارهای مخرب استفاده کرد تا در صورت یافتن مورد مشکوکی اقدام به حذف آن کنند. در صورتی که آنتی ویروس بر روی سیستم شما نصب نیست، می توانید از Windows Defender برای این منظور استفاده کنید. برای این کار:

- در کادر جستجوی ویندوز، عبارت windows defender را تایپ کرده و Enter را بزنید

- در صورتی که از ویندوز 10 استفاده می کنید Open Windows Defender Security Center را بزنید

- حال Virus & threat protection را بزنید

سیستم خود را ویروس کشی کنید

- در نهایت Quick scan را کلیک کنید و تا پایان عملیات جستجو منتظر بمانید

دقت کنید که قبل از انجام اسکن، ابتدا آن را به روز رسانی کنید.نصب دوباره برنامه

فایل های برنامه ممکن است در هنگام نصب دچار مشکل شوند و به صورت خراب کپی شوند و یا کلا کپی نشوند. بنابراین یک نصب مجدد تمیز برای داشتن فایل های کامل و صحیح ممکن است مشکل را حل کند. بدین منظور :

- کلید های Windows + R را به صورت همزمان فشار دهید

- در پنجره Run عبارت appwiz.cpl را تایپ کرده و Ok را بزنید

appwiz.cpl در run

- در پنجره باز شده بر روی برنامه مورد نظر خود راست کلیک کرده و Uninstall را بزنید و فرآیند پاک کردن برنامه را دنبال کنید

- پس از تکمیل حذف برنامه، سیستم خود را ریاستارت کنید و برنامه خود را دوباره نصب کنیدغیرفعال کردن آنتی ویروس

همانطور که پیش تر نیز بیان شد، از آنجایی که این فایل معمولا به منظور کرک کردن بازی استفاده می شود، این خطا در بسیاری از مواقع توسط آنتی ویروس و فایروال نصب شده در سیستم ایجاد می شود. برای اطمینان از این مورد، کافیست آنتی ویروس خود را غیرفعال کرده و لیست قرنطینه آن را بررسی کنید. در صورتی که در این لیست، فایل dbdata.dll را مشاهده کردید، ابتدا باید مسیر نصب بازی را به لیست سفید آنتی ویروس خود اضافه کنید تا مجددا این فایل توسط آنتی ویروس حذف نشود.

برای این کار، در تنظیمات آنتی ویروس خود به دنبال گزینه ای با عنوان Exception یا Exclusion و یا دیگر عبارات مشابه بگردید و مسیر نصب بازی را به آن اضافه کنید. سپس به لیست قرنطینه بروید و فایل dbdata.dll را بازیابی یا Restore کنید.

برای غیر فعال کردن آنتی ویروس نیز، روی نماد آن در نوار ابزار (گوشه پایین سمت راست) راست کلیک کرده و گزینه Close یا Quit و یا گزینه ای مربوط به غیرفعال کردن موقت آنتی ویروس نظیر Disable را انتخاب کنید. در صورت نبود چنین گزینه هایی، آنتی ویروس را باز کرده و از داخل پنجره آن اقدام به این کار کنید.

 

دانلود و کپی فایل

در صورتی که هیچ یک از روش های قبلی مشکل را برطرف نکرد، ممکن است دانلود و کپی کردن این فایل ها در مسیر قرار گیری آن ها کارساز باشد. بدین منظور، می توانید با استفاده از لینک های زیر، اقدام به دانلود این فایل ها کرده و طبق دستورالعمل نوشته شده، آن ها در پوشه مخصوص خود کپی کنید:

»»» دانلود فایل dbdata.dll

 

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

ali در 25 آبان 1400 |

ممنون