اگر شما یک کاربر کامپیوتر فعال هستید و برنامه ها و بازی های زیادی در دستگاه ویندوز خود نصب کرده اید، حداقل یک بار یکی از خطاهای زمان اجرا را تجربه کرده اید. بعضی از آنها به صورت صفحه آبی مرگ ظاهر می شوند و پس از ریاستارت کردن کامپیوتر ناپدید می شوند. اما برخی از آنها پایدارتر هستند و همواره باز می گردند و استفاده از برخی برنامه ها یا حتی کل رایانه را غیرممکن می کنند. این ارور معمولا با پیام کامل زیر ظاهر می شود:

Run-time error '339':
Component 'X' or one of its dependencies not correctly registered: a file is missing or invalid.

در اغلب موارد، خطای 339 زمانی رخ می دهد که شما از برنامه ای استفاده می کنید که دارای فایل ها یا اجزای خراب شده یا پاک شده است. خوشبختانه پیام خطا به شما می گوید دقیقا کدام برنامه و کدام مولفه آن را ایجاد می کند. در اکثر موارد دلیل خطا یکی از فایل های OCX و یا DLL است.

این ارور یکی از خطاهای پر تکرار و شایع در ویندوز است اما برطرف کردن این مسئله خیلی سخت نیست. فقط مراحل زیر را برای حل مشکل دنبال کنید.


1. برنامه ی مشکل دار را دوباره نصب کنید

ساده ترین راه برای رفع این خطا این است که برنامه ای را که به شما خطا می دهد کامل پاک کرده و دوباره نصب کنید. برای این کار:

- دکمه های Windows + R را بفشارید و در پنجره باز شده عبارت appwiz.cpl را تایپ کرده و Enter را بزنید

- در لیست، برنامه ی مورد نظر را یافته، بر روی آن کلیک کنید و از سربرگ Uninstall را بزنید

- سپس در پنجره باز شده، مراحل را طی کنید تا فرآیند پاک کردن برنامه آغاز شود

پس از اتمام پاک کردن برنامه، سیستم خود را ریاستارت کنید و سعی کنید تا از یکی از برنامه های تعمیر و پاک سازی رجیستری ویندوز استفاده کرده تا تمامی فایل ها، کلیدها و مقادیر مشکل دار را در رجیستری ویندوز شما تعمیر کند. می توانید از این لینک یکی از این برنامه ها را دانلود کرده و پس از نصب اقدام به پاک سازی رجیستری ویندوز خود کنید. تنها کافیست تا پس از دانلود، نصب و اجرای برنامه، بر روی دکمه ی Scan now کلیک کنید و پس از شناسایی مشکلات موجود، دکمه ی Repaire All را بزنید.

در نهایت می توانید برنامه ی مورد نظر خود را دوباره نصب کنید. دقت کنید که از آخرین نسخه های منتشر شده استفاده کنید یا پس از نصب اقدام به به روز رسانی برنامه کنید تا باگ های برنامه توسط ناشر برطرف شده باشد.

 

2. رجیستر کردن دستی فایل خراب

- دکمه های Windows + S را بفشارید و در کادر جستجو عبارت cmd را تایپ کرده و از لیست بر روی Command Prompt راست کلیک کرده و Run as administrator را بزنید

- حال در پنجره باز شده، دستور regsvr32 Name را تایپ کرده و Enter را بزنید. دقت کنید که به جای عبارت Name، باید نام فایل موجود در پیام ارور به همراه فرمت آن را تایپ کنید.

در اینجا شما باید پیامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن این کار دریافت کنید. سیستم خود را ریاستارت کرده و دوباره برنامه مورد نظر را اجرا کنید.

 

3. جایگزین کردن دستی فایل

گاهی اوقات خطای 339 زمانی اتفاق می افتد که یک فایل DLL یا OCX بعد از به روز رسانی ویندوز یا برنامه ناپدید یا خراب می شود. در این صورت، دانلود فایل گم شده و قرار دادن فایل در محل مخصوص آن، می تواند مشکل را حل کند. برای دانلود فایل مورد نظر، تنها کافیست تا نام آن را در گوگل جستجو کنید. همچنین برای دانلود فایل های DLL می توانید در کادر جستجوی این لینک، نام فایل خود را وارد کنید و نسخه ی مناسب را دانلود کنید. همچنین برای اکثر فایل های DLL در یکی از مسیرهای زیر بر اساس معماری ویندوز شما قرار دارند:

  • C:\\Windows\System32
  • C:\\Windwos\SysWOW64
برچسب ها :
منبع : لینک
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/91a24

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هادی در 19 مهر 1400 |

سلام دقیقا مشکل من هم شبیه آقای مهدی هست، این مواردی که بالا توضیح دادید هم کار نمیکنه برای نصب wheel.ocx. باید چه کار کرد؟

مهدی در 31 اردیبهشت 1400 |

با سلام.ویندوزم نرم افزار آموزشی موسیقی به دلیل ارور 339 مربوط به wheel.ocx را باز نمی کند.بسته ی ران تایم فول رو هم نصب کردم و روشهای بالا رو هم انجام دادم،نتیجه نداد.لطفا روشی که جواب بده رو ارائه دهید.در ضمن نرم افزار تعمیر رجیستری ویندوز از لینک بالا دانلود نمیشه.