Microsoft .NET Framework یک چارچوب نرم افزاری است که توسط مایکروسافت ارائه شده است و شامل یک کتابخانه از کلاس ها است که با نام کتابخانه چارچوب کلاس (FCL) شناخته می شود. این بسته شامل هزاران قطعه کد مشترک است که به توسعه دهندگان نرم افزارها و بازی های ویدیویی این امکان را می دهند تا بتوانند از این کدها برای انجام برخی کارکردهای مشترک استفاده کنند. نسخه های قدیمی تر ویندوز، از جمله 7، 8، 8.1 و ... این فناوری را از پیش نصب نکرده بودند؛ بنابراین افراد مجبور بودند در صورت نیاز آن را به صورت دستی نصب کنند. سیستم عامل ویندوز 10 به صورت پیش فرض با بسته NET Framework 3.5 همراه است، اما گاهی اوقات پیش می آید که این بسته در حین بروزرسانی یا ارتقا سیستم عامل بنابر دلایل مختلف نصب نشود. در نتیجه، کاربر خطای زیر را دریافت می کند:

The following feature couldn't be installed:

.Net Framework 3.5 (includes .Net 2.0 and 3.0)

 

The refrenced assembly is not installed on your system.

Error code: 0x800736B3

از آنجا که .NET Framework 3.5 برای اجرای اکثر برنامه ها و بازی های مدرن مورد نیاز است، برطرف کردن خطاهای اینچنین از جمله خطا 0x800736B3 اهمیت بسزایی دارد؛ که در بسیاری از مواقع می توان با نصب مجدد این بسته، خطای مورد بحث را برطرف کند. با این حال، در پاره ای از مواقع این عمل با شکست مواجه شده و نیاز به اقدامات دیگری برای رفع خطا می باشد که در ادامه به توضیح این اقدامات می پردازیم.


در ابتدا نیاز است که مخزن کامپوننت های کامپیوتر خود را تعمیر کرده و دوباره سعی کنید .NET Framework 3.5 نصب کنید. برای این کار به صورت زیر عمل کنید:

- دکمه های Windows + R را فشرده، در کادر جستجو عبارت cmd را تایپ کرده، در لیست بر روی Command Prompt راست کلیک کرده و Run as administrator را بزنید

- در پنجره Command Prompt، دستور زیر را تایپ کرده و Enter را بزنید:

Dism /Online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup
اجرای دستور Dism /Online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup

- پس از اجرای دستور بالا، دستور زیر را تایپ کرده و اجرا کنید:

Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
اجرای دستور Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

پس از اتمام فرآیند اجرا، پنجره Command Prompt را ببندید و بار دیگر اقدام به نصب بسته .Net Framework 3.5 کنید.

در صورتی که بار دیگر با خطای مورد نظر مواجه شدید، می توانید روش زیر را امتحان کنید:

- برای استفاده از این روش به رسانه نصب ویندوز 10 بوت شده خود بر روی DVD یا فلش نیاز دارید. پس از تهیه این مورد، DVD را در دستگاه خود قرار دهید یا فلش خود را به سیستم متصل کنید

- حال دوباره Command Prompt را با روش توضیح داده شده در بالا باز کنید

- دستور زیر را در آن اجرا کنید. دقت کنید که در دستور زیر به جای کاراکتر X، باید حرف مخصوص درایو رسانه نصب ویندوز (DVD یا فلش) را قرار دهید:

dism /online /enable-feature /featurename:NetFx3 /all /LimitAccess /Source:X:\sources\sxs
اجرای دستور dism /online /enable-feature /featurename:NetFx3 /all /LimitAccess /Source:X:\sources\sxs

تا اتمام اجرای دستور بالا منتظر بمانید. پس از اتمام فرآیند با موفقیت، بسته Net Framefork 3.5 بر روی سیستم شما نصب می شود (نیازی به نصب دوباره این بسته نیست).

برای اطلاع از نسخه های .Net Framework نصب شده بر روی سیستمتان، می توانید در پنجره Command Prompt دستور زیر را اجرا کنید:

dir %windir%\Microsoft.NET\Framework /AD

با اجرای این دستور، نسخه های نصب شده این بسته بر روی سیستم برای شما لیست می شود که می توانید در ستون آخر نسخه ی مربوطه را مشاهده کنید.

لیست بسته های .net framework نصب شده
منبع : لینک
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/30bcb

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است