بر خلاف بسیاری از خطاهای DLL دیگر که می تواند علل پیچیده ای داشته باشند، خطاهای مربوط به فایل d3dx9_30.dll به یک مسئله مربوط هستند؛ معمولا مایکروسافت DirectX دچار مشکل شده است. فایل d3dx9_30.dll یکی از فایلهای موجود در مجموعه نرم افزار DirectX است. از آنجایی که DirectX با اکثر بازی های مبتنی بر ویندوز و برنامه های گرافیکی پیشرفته مورد استفاده قرار می گیرد، خطاهای d3dx9_30.dll معمولا در هنگام استفاده از این نوع برنامه ها ظاهر می شوند.

چند راه مختلف وجود دارد که یک خطای d3dx9_30 ممکن است بر روی رایانه شما نشان داده شود. در اینجا لیستی از برخی از رایج ترین پیام های خطای مربوط به فایل d3dx9_30.dll آورده شده است :

D3DX9_30.DLL Not Found

File d3dx9_30.dll not found

The dynamic link library d3dx9_30.dll could not be found in the specified path [PATH]

The file d3dx9_30.dll is missing

D3DX9_30.DLL is missing. Replace D3DX9_30.DLL and try again

D3dx9_30.dll not found. Reinstalling might help fix this

This application has failed to start because d3dx9_30.dll could not be found

Missing component d3dx9_30.dll

پیغام خطا d3dx9_30 DLL می تواند برای هر برنامه ای که از DirectX مایکروسافت استفاده می کند رخ دهد، اما بیشتر از همه در بازی های ویدئویی پدیدار می شود. خطا معمولا هنگامی که برنامه مورد نظر شروع می شود ظاهر می شود. گاهی اوقات نیز خطاهای d3dx9_30.dll پس از بارگذاری بازی و درست قبل از شروع گیم پلی بازی، نمایش داده می شود.

در برنامه های دیگر، این خطا ممکن است قبل از استفاده از برخی ویژگی های گرافیکی پیشرفته برنامه مورد نظر رخ دهد.

در ادامه روش هایی را برای خلاص شده از این ارور ارائه می دهیم.


نکته مهم : تحت هیچ شرایطی، فایل dl3dx9_30.dll را به صورت جداگانه از هر سایت دانلود DLL دانلود نکنید. این کار ممکن است که سیستم شما را آسیب پذیر کرده و آن را در معرض سوء استفاده هکر ها و افراد سودجو قرار دهد. در صورتی که قبلا d3dx9_30.dll را از یکی از این سایت های دانلود DLL دریافت کرده اید، آن را از هر کجا که قرار داده اید حذف کنید و با مراحل زیر ادامه دهید.

1. پس از نصب DirectX و برنامه یا بازی مورد نظر خود، سیستم خود را ریست کنید

خطای d3dx9_30 ممکن است یک مسئله ناگهانی یا یک باره باشد و یک راه اندازی مجدد ساده می تواند به طور کامل آن را پاک کند. بعید است که این مشکل را حل کند، اما راه اندازی مجدد سیستم همیشه یک مرحله عیب یابی برای اولین بار است.

 

2. آخرین نسخه Microsoft DirectX را نصب کنید

مایکروسافت اغلب نسخه های به روزرسانی DirectX را بدون به روز رسانی شماره نسخه منتشر می کند، بنابراین مطمئن شوید که آخرین نسخه را نصب کنید، حتی اگر نسخه شما از لحاظ فنی یکسان باشد. این نکته نیز توجه کنید که هر برنامه و بازی کامپیوتری به نسخه مناسب خود نیاز دارد و یکبار نصب کردن آن، به معنی مناسب بودن آن برای تمامی برنامه ها نیست. بازی های کامپیوتری معمولا DirectX مناسب خود را در کنار فایل نصب بازی دارند. بنابراین مطمئن شوید که آن را حتما نصب کنید.

در صورتی که DirectX را نداشتید، می توانید آخرین نسخه آن را از وب سایت مایکروسافت دریافت کنید.

 

3. حذف بازی یا برنامه و سپس نصب دوباره آن

ممکن است موردی در فایل های موجود در برنامه باشد که با d3dx9_30.dll کار می کنند و نصب مجدد برنامه می تواند این مشکلات موجود را حل کند.

در صورتی که در ارور نشان داده شده به شما، توضیح داده شود که این فایل باید در مسیر به خصوصی قرار گیرد، میتوانید این فایل را از محلی که در درایو ویندوز شما قرار دارد کپی کنید و آن را در مسیر گفته شده قرار دهید.

 

4. درایور کارت گرافیک خود را آپدیت کنید

 در برخی موارد، به روز رسانی درایور کارت گرافیک در رایانه شما می تواند این مشکل DirectX را اصلاح کند. دلیل این امر نیز این است که درایور کارت گرافیک شما با نسخه های جدید DirectX هماهنگ نیست و به روز رسانی آن میتواند نسخه های جدید تر را شناسایی کند.

برچسب ها :
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/f6565
منبع : www.lifewire.com

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است