خطای صفحه آبی مرگ Unmountable Boot Volume یکی از ارورهای دردسرساز ویندوز است که از آنجا که معمولاً شما را از ورود به ویندوز باز می دارد، نمی توانید آن را مانند سایر خطاها عیب یابی کنید. فضای بوت بخشی از هارد دیسک است که ویندوز را در خود جای داده است. این خطا هنگامی رخ می دهد که رایانه شما نمی تواند ویندوز را به درستی بارگیری کند و منجر به صفحه آبی مرگ یا BSOD می شود. همچنین ممکن است گاهی به صورت Unmountable_Boot_Volume نیز نمایان شود.

این ارور معمولاً به دلیل وجود فایل های سیستمی آسیب دیده یا فایل های ویندوز خراب رخ می دهد و معمولا پس از اعمال یک به روزرسانی مهم در Windows آن را خواهید دید. اگرچه این خطا می تواند ناشی از تنظیم نادرست BIOS باشد، این مورد بندرت اتفاق می افتد؛ مگر اینکه BIOS را به صورت دستی، خود تغییر داده باشید. به علاوه، گاهی اوقات این ارور می تواند ناشی از مشکلات سخت افزاری به خصوص هارد دیسک باشد.

در ادامه مطلب، روش هایی برای حل و رفع ارور Unmountable Boot Volume در ویندوز ارائه کرده ایم که در بسیاری از مواقع در برطرف سازی مشکل کارآمد هستند.


ریاستارت کردن ویندوز

یکی از متداول ترین روش های برطرف سازی مشکلات کامپیوتری، بنابر گفته بسیاری از کاربران و کارشناسان فنی، راه اندازی مجدد سیستم است. افراد بسیاری این موضوع را تجربه کرده اند که با یک راه اندازی مجدد ساده می توانند حتی تا 80 درصد مشکلات را برطرف کنند؛ خواه آن مشکل مربوط به شبکه سازی باشد، خواه عملکرد کند یا برنامه های معیوب. و این موضوع فقط مربوط به ویندوز نیست؛ بلکه برای طیف گسترده ای از دستگاه ها از جمله تلفن های هوشمند و روترها و حتی نرم افزارها کار می کند. بنابراین در اولین گام، سیستم خود را مجدداً راه اندازی کنید. مخصوصا اگر مدتی زیادی از آخرین ریاستارت سیستمتان می گذرد.استفاده از Startup Repair

- DVD نصب ویندوز را در دی وی دی رایتر خود قرار دهید یا فلشی که ویندوز در آن بوت شده است را به سیستم متصل کنید

- سیستم خود را ریاستارت کنید و از طریق DVD یا فلش سیستم خود را بوت کنید (این کار بسته به نوع مادربرد متفاوت است، اما در اکثر مدل ها با زدن دکمه ی F12 یا Delete بعد از روشن شدن سیستم و قبل از نمایش اولین لوگوی ویندوز، می توانید وارد منوی بوت شوید و وسیله ی مورد نظر خود را برای بوت انتخاب کنید)

- بعد از بوت شدن ویندوز، در صفحه ی انتخاب زبان مورد نظر، از پایین صفحه بر روی Repair your computer کلیک کنید

- حال به ترتیب گزینه های Troubleshoot، سپس Advanced Options و پس از آن Startup Repair را بزنید

startup repair در ویندوز

تا پایان فرآیند تعمیر ویندوز منتظر بمانید و پس از راه اندازی ویندوز در صورتی که دوباره با خطا مورد نظر مواجه شدید متد های بعدی را امتحان کنید.تعمیر BCD با استفاده از خط فرمان

- در ابتدا فایل نصب ویندوز خود را از طریق DVD یا فلش بوت کنید

- یکی از کلید های کیبورد را برای ادامه کار بزنید

- بر روی Repair your computer کلیک کنید

- سپس به ترتیب گزینه های Troubleshoot، بعد Advanced Options و سپس Command Prompt را انتخاب کنید

- حال در پنجره باز شده دستورات زیر را به ترتیب و یکی یکی وارد کرده و Enter را بزنید:

bootrec /scanos
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd

تمیر BCD ویندوزاستفاده از ابزار Check Disk

- خط فرمان (Command Prompt) را همانند مراحل توضیح داده شده در روش قبلی باز کنید

- در پنجره باز شده دستور زیر را تایپ کرده و Enter را بزنید:

chkdsk /r c:

- ممکن است اجرای این دستور نیاز به ریاستارت کردن ویندوز داشته باشد. در صورت مواجه شدن با پیامی مانند عکس زیر، پس از تایپ کاراکتر y و زدن Enter، سیستم خود را ریاستارت کنید

اجرای دستور check disk در ویندوز

حال فرآیند بررسی هارد دیسک شروع شده و در صورت یافتن هر نوع مشکلی در هارد دیسک، آن را برای شما لیست و در صورت امکان تعمیر می کند. پس از اتمام فرآیند، سیستم خود را ریاستارت کرده و حل شدن یا نشدن مشکل را بررسی کنید.

 

استفاده از ابزار System File Checker

System File Checker یا SFC یک ابزار مفید است که فایل های سیستمی خراب شده را شناسایی و تعمیر می کند. از این رو، SFC ممکن است بتواند خطای مورد نظر را حل کند. برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید :

- خط فرمان (Command Prompt) را همانند مراحل توضیح داده شده در روش های قبلی باز کنید

- در پنجره باز شده عبارت sfc /scannow را وارد کنید و Enter را بزنید

اجرای دستور sfc

- تا پایان یافتن عملیات منتظر بمانید (ممکن است حدود نیم ساعت طول بکشد) و در صورتی که پیامی مبنی بر تعمیر فایل های خراب ظاهر شد، Command Prompt را ببندید و سیستم خود را ریست کنید

برچسب ها : BSOD BIOS
منبع : لینک
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/da864

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است