Mfplat.dll خطایی است که ممکن است بعد از بروزرسانی های اخیر ویندوز ظاهر شود. فایل mfplat.dll یکی از پرونده های DLL مربوط به بسته Windows Media Future است که در اکثرا در سرویس های پخش فیلم مانند PLEX یا برنامه های مشابه دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین خطای گم شدن Mfplat.dll ممکن است هنگام اجرای برخی از بازی های ویدئویی که از بسته Microsoft Media Future استفاده می کنند نیز رخ دهد. معمولاً این بسته توسط برنامه ای که به آن نیاز دارد یا طی به روزرسانی های ویندوز روی سیستم نصب می شود و نیازی به نصب جداگانه آن نیست. این ارور در اکثر مواقع با پیغام های زیر نمایان می شود:

mfplat.dll missing!
You possibly have Windows N. Please install the Media Future Pack by Microsoft to enable video support! (Google: Media Future Pack Windows 10/8.1/7).

The program can't start because mfplat.dll is missing from your computer. Try reinstalling the program to fix problem.

The code execution cannot proceed because mfplat.dll was not found. Reinstalling the program may fix this problem.

این مشکل به جز نسخه های قدیمی ویندوز نظیر XP و 2000، روی سایر ورژن های ویندوز مانند ویندوز 7، ویندوز 8.1 و ویندوز 10 می تواند ظاهر شود. یکی از دلایل اصلی رخ دادن خطای Mfplat.dll missing استفاده از ویندوزهای سری N است که به طور پیش فرض شامل Media Future Pack نمی باشد. در نتیجه هنگام اجرای برنامه هایی که از این فایل استفاده می کنند، با خطاهای بالا روبرو خواهید شد. به علاوه، روی سایر نسخه ها، در صورتی که فایل مورد نظر دچار آسیب دیدگی شده باشد و یا به طور کل از سیستم پاک شده باشد، با این خطاها روبرو خواهید شد.

در ادامه مطلب، روش های رفع خطای mfplat.dll در ویندوز را تشریح کرده ایم.

 


رفع ارور mfplat.dll missing در ویندوز

 

نصب Media Future Pack روی ویندوز N

در صورتی که از نسخه N استفاده می کنید، نصب این بسته روی سیستم مشکل را حل می کند. برای اطمینان از نسخه ویندوز خود به صورت زیر عمل کنید:

- روی My Computer یا This PC سیستم خود، راست کلیک کرده و Properties را بزنید

- سپس از قسمت Windows Edition، نسخه نصب شده ویندوز خود را می توانید مشاهده کنید

مشاهده ورژن ویندوز

- به منظور نصب بسته مورد نظر، ابتدا آن را از این لینک دانلود کنید

- سپس فایل دانلود شده را اجرا و مراحل مقدماتی نصب را دنبال کنید تا فرآیند نصب آغاز شود

پس از اتمام نصب، سیستم خود را ریاستارت کنید.

 

فعال کردن Media Playback با استفاده از خط فرمان

- کلیدهای Windows + S را فشرده، عبارت cmd را در نوار جستجوی ویندوز تایپ کرده، از لیست روی Command Prompt راست کلیک کرده و Run as administrator را بزنید

- در پنجره باز شده، دستور زیر را تایپ کرده و Enter را بزنید:

dism /online /enable-feature /featurename:MediaPlayback

در نهایت سیستم خود را ریاستارت کنید.

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

محمد حسین در 9 مرداد 1399 |

سلام روش اول که ارور داد و نصب نشد روش دوم هم باز ارور داد نسخه ویندوز 2004 اخرین آپدیت منتشر شده هم هست Image Version: 10.0.19041.388 Error: 0x800f080c Feature name MediaPlayback is unknown. A Windows feature name was not recognized. Use the /Get-Features option to find the name of the feature in the image and try the command again. The DISM log file can be found at C:\Windows\Logs\DISM\dism.log

رضا نجمی در 9 مرداد 1399

همانطور که گفته شده این مشکل در آپدیت های جدید ویندوز ظاهر شده. اگر دو روش بالا جوابگو نیست، یا ویندوزتون رو دانگرید کنید یا یکی از نسخه های قدیمی تر ویندوز 10 رو دوباره نصب کنید.