خطای 1305 در اکثر مواقع هنگام نصب نرم افزار و گاهی اوقات بازی های ویدیویی روی سیستم رخ می دهد و نشان دهنده وجود مشکلات نرم افزاری و گاهی اوقات سخت افزاری در سیستم است. یکی از برنامه هایی که هنگام نصب آن، ارور 1305 برای بسیاری از افراد رخ داده است، بسته نرم افزاری Microsoft Office است. این ارور معمولا با یکی از دو پیغام زیر نمایش داده می شود:

Error 1305. Error Reading from File: Path/Filename. Verify that the file exists and that you can access it.

Error 1305: Setup cannot read file Path/Filename. Check your network connection or, if you are installing from CD-ROM, be sure that the product name CD-ROM is in the drive. Click Retry to continue or Cancel to stop the installation.

یکی از موقعیت هایی که این خطا به وفور در آن اتفاق می افتد، نصب برنامه ها یا بازی ها از طریق CD یا DVD است که می تواند نشان دهنده وجود مشکل در DVD ROM یا وجود مشکل در درایور مربوط به دی وی دی رام باشد. به هر حال، در ادامه مطلب روش های رفع خطای 1305 را در سیستم عامل محبوب ویندوز توضیح داده ایم.

 

 

رفع ارور 1305 در ویندوز


انجام Clean Boot

انجام یک بوت تمیز می تواند در شناسایی علت خطا مفید باشد. این مشکل می تواند ناشی از برنامه های شخص ثالث یا فرآیندهای راه اندازی ویندوز باشد. غیرفعال کردن تمام این فرآیندها و سپس فعال کردن مجدد یکی یکی آنها می تواند منبع خطا را مشخص کند. این مراحل را دنبال کنید:

- در کادر جستجوی ویندوز عبارت msconfig را تایپ کرده و از لیست System Configuration را باز کنید

- در پنجره باز شده به سربرگ Services بروید

- تیک Hide all Microsoft services را بزنید و دکمه ی Disable all را کلیک کنید

پنجره System Configuration و سربرگ Services

- دکمه های Ctrl + Shift + Esc را همزمان بفشارید و در پنجره Task Manager به سربرگ Startup بروید

- حال بر روی تمامی موارد موجود در لیست یکی یکی کلیک کرده و Disable را بزنید

سربرگ Startup پنجره Task Manager

- Task Manager را بسته و بر روی Ok در پنجره System Configuration کلیک کنید

- در نهایت سیستم خود را ریاستارت کنید

در صورتی که خطا ظاهر نشد، نشان دهنده ی وجود مشکل در یکی از برنامه های نصب شده در ویندوز است. برای شناسایی برنامه، می توانید در سربرگ Services پنجره System Configuration یکی یکی سرویس ها و برنامه ها را فعال (Enable) کنید. ظاهر شدن دوباره خطا بعد از فعال سازی دوباره یکی از سرویس ها، نشان دهنده وجود مشکل در آن برنامه است. در صورت مشخص شدن برنامه مشکل دار، آن را از سیستم خود حذف کنید.به روز رسانی درایورها

درایورهای قدیمی یا خراب می توانند باعث ایجاد مشکلات بسیاری در سیستم مخصوصا لپتاپ ها شوند. شما باید اطمینان حاصل کنید که تمام درایورهای نصب شده بر روی کامپیوتر شما به روز هستند. برای به روز رسانی این مراحل را دنبال کنید:

- ابتدا اینترنت خود را متصل کنید

- در کادر جستجوی ویندوز، Device Manager را تایپ کرده و Enter را بزنید

- در پنجره باز شده لیست تمام درایورهای نصب شده را مشاهده می کنید

- برای به روز رسانی هر کدام، بر روی آن راست کلیک کرده و Update Driver را بزنید

به روز رسانی درایورها

- حال در پنجره باز شده گزینه ی Search automatically for updated driver software را بزنید

- در صورتی که درایور جدیدی یا به روز رسانی یافت شود، برای شما نمایش داده می شود که باید آن ها را نصب کنید

پس از به روز رسانی تمامی درایورهای مورد نیاز، سیستم خود را ریاستارت کنید.بررسی رجیستری با CCleaner

این پیام خطا می تواند ناشی از نامعتبر بودن داده های رجیستری های مربوط به کاربر باشد و بنابراین اسکن رجیستری با یک ابزار معتبر ممکن است این ارور را برطرف کند. نسخه رایگان CCleaner جزء مهمترین پاک کننده های رجیستری است که می توانید از این لینک دانلود کنید. پس از دانلود و نصب برنامه، آن را باز کرده و به صورت زیر عمل کنید:

- از پنل چپ Registry را بزنید

- تیک تمامی گزینه های موجود را زده و دکمه Scan for Issues را بزنید

- پس از اتمام اسکن، دکمه Fix selected Issues را بزنید

- حال پنجره ای باز می شود که پرسیده است آیا می خواهید از رجیستری خود نسخه پشتیبان بگیرید یا نه؟ بنابر ترجیح خود یکی از دکمه های Yes یا No را بزنید

- در نهایت دکمه Fix All Selected Issues را بزنید تا مشکلات موجود در رجیستری تعمیر شوندبررسی CD یا DVD نصب

گاهی اوقات وجود کوچکترین خط و خش روی سی دی یا دی وی دی و ناتوانی درایو DVD در خواندن اطلاعات موجود در آن، ممکن است باعث بروز این چنین مشکلاتی شود. بنابراین لوح فشرده خود را در سیستم دیگری تست کنید تا از سالم بودن آن مطمئن شوید. همچنین می توانید لوح فشرده دیگری را در DVD Rom خود قرار دهید و صحت سلامت دستگاه خود را بررسی کنید.

با این حال یکی از کارهایی که برای بعضی از کاربران کارساز بوده است، کپی کردن محتوای لوح فشرده در هارد و اقدام به نصب برنامه یا بازی از روی هارد بوده است که پیشنهاد می کنیم شما نیز این روش را تست کنید.

 

اطمینان از Read-only نبودن فایل

در متن این خطا، معمولا به یک فایل در مسیری مشخصی از هارد اشاره می شود که وجود مشکل در آن باعث این خطا می شود. گاهی اوقات بعضی برنامه ها هنگام نصب نیازمند ایجاد تغییرات مورد نظر خود در بعضی فایل های موجود در هارد هستند که اگر در انجام این تغییرات ناتوان باشند، خطاهایی همانند 1305 نمایش داده می شود. بنابراین فایل مورد نظر در مسیر مشخص شده در متن خطا را بیابید، روی آن راست کلیک کرده و Properties را بزنید. سپس در پایین پنجره باز شده بررسی کنید که گزینه Read-only غیرفعال باشد (نباید تیک خورده باشد).

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است