فایل vulkan-1.dll یکی از موارد موجود در بسته VulkanSDK است که بازی های ویدیویی بسیاری همانند Doom و Wolfenstein برای اجرا به آن نیاز دارند و در صورت نبود آن در سیستم با خطای vulkan-1.dll مواجه خواهید شد. این بسته معمولا توسط درایورهای کارت گرافیک روی سیستم نصب می شوند و گاهی اوقات خود بازی یا حتی برنامه های دیگر نیز ممکن است آن را همراه خود نصب کنند. ارور vulkan-1.dll همراه با پیغام های زیر نمایش داده می شود:

The program can't start because vulkan-1.dll is missing from your computer. Try reinstalling the program to fix this problem.

The code execution cannot proceed because vulkan-1.dll was not found. Reinstalling the program may fix this problem.

This application failed to start because vulkan-1.dll was not found. Re-installing the application may fix this problem.

بسته Vulkan توسط lunar توسعه داده شده و پشتیبانی می شود و شرکت های بازیسازی بزرگی همچون Bethsda، Ubisoft و... از آن برای توسعه بازی های خود استفاده می کنند. همچنین کمپانی های Nvidea و AMD نیز از این بسته در درایورهای خود پشتیبانی می کنند. با این حال، بنابر دلایلی همچون قدیمی بودن درایور کارت گرافیک، ویروس یا حذف اشتباهی فایل های آن، گاهی اوقات خطاهای مربوط به آن رخ می دهند.

در ادامه این مطلب، روش های حل مشکل vulkan-1.dll را هنگام اجرای بازی های کامپیوتری در ویندوز مطرح و لینکی برای دانلود vulkan-1.dll و دانلود بسته VulkanSDK نیز قرار داده ایم.

 

 

رفع ارور vulkan.dll


به روز رسانی درایور کارت گرافیک

همانطور که بالاتر گفته شد، یکی از دلایل اصلی رخ دادن این خطا، قدیمی بودن درایور کارت گرافیک است. بسته VulkanSDK به طور دوره ای آپدیت شده و ورژن های جدیدی از آن منتشر می شود که همراه با آپدیت درایور روی سیستم قرار می گیرد. بازی های جدیدتر که برای اجرا به نسخه های به روز شده این بسته نیاز دارند، در صورت نیافتن ورژن مناسب خود، بعد از اجرا خطاهای این چنینی را نمایش خواهند داد. بنابراین در صورتی که درایور کارت گرافیک خود را مدت زیادی است که به روز رسانی نکرده اید، توصیه می کنیم که ابتدا ورژن قدیمی را با استفاده از ابزار های مخصوص این کار از سیستم خود پاک کرده و نسخه جدید را پس از دانلود نصب کنید. برای دانلود آخرین درایورهای کارت های گرافیک Nvidea ی AMD می توانید از لینک های زیر استفاده کنید:

» دانلود آخرین درایورهای کارت های گرافیک Nvidea

» دانلود آخرین درایورهای کارت های گرافیک AMD

 

نصب دستی Vulkan از طریق درایور (مخصوص درایور های انویدیا)

درایورهای کارت گرافیک این بسته را در خود دارند و همراه خود نصب می کنند. اما گاهی ممکن است این نصب به درستی انجام نشده و یا پس از نصب بسته ولکان دچار مشکلاتی شده باشد. درایور های کارت های گرافیک انویدیا، پس از نصب شدن، فایل نصب بسته VulkanRT را در مسیر زیر قرار می دهند که می توانید با رجوع به آن و اجرای فایل VulkanRT-Installer.exe، به صورت دستی آن را نصب کنید:

C:\NVIDIA\DisplayDriver\388.59\Win10_64\International\Display.Driver

 

دانلود بسته VulkanSDK و نصب آن

در صورتی که روش های بالا کارساز نبود، می توانید با مراجعه به وب سایت Lunarg، آخرین نسخه این بسته را دانلود کرده و روی سیستم خود نصب کنید. برای دانلود آخرین نسخه برای ویندوز، کافی است در قسمت Windows، بنابر ترجیح خود روی Latest SDK یا Latest Runtime/Zip کلیک کنید یا از لیست پایین تر آن، نسخه مورد نظر خود را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است