یکی از جدی ترین مشکلات کامپیوتری، نمایش صفحه آبی مرگ است که به BSoD مشهور است. کاربران ویندوز بسیاری خطای BSoD با کد DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL مشاهده کرده اند. همانطور که می دانید، ویندوز 10 به عنوان ارتقاء رایگان برای تمام کاربران ویندوز 8 و ویندوز 7 در دسترس است، با این حال، روند ارتقا به ویندوز 10 همیشه بدون مشکل نیست و برخی از کاربران گزارش کرده اند که در حین ارتقا با این ارور مواجه شده اند. همچنین این ارور با پسوندهای بسیاری ممکن است که ظاهر شود که هر کدام نشان دهنده وجود مشکل در قسمت خاصی از سیستم عامل است. از جمله :

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (ql2300.sys)

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (epfwwfp.sys)

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (e1c62x64.sys)

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (rdbss.sys)

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (rdyboost.sys)

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (rtkhdaud.sys)

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (rtwlane.sys)

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (tcpip.sys)

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (tap0901.sys)

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (tdx.sys)

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (usbport.sys)

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (usbhub.sys)

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (igdkmd64.sys)

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (netio.sys)

DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL (mfewfpic.sys)

در بسیاری از مواقع این ارور بعد از اورکلاک کردن سیستم اتفاق می افتد. همچنین بعضی از نرم افزار های نصب شده بر روی سیستم نیز از جمله آنتی ویروس ها ( مانند مورد آخر که آنتی ویروس مک آفی باعث آن است) می توانند باعث این اتفاق شوند. در بسیاری از مواقع این ارور در هنگام بوت شدن ویندوز اتفاق میفتد که مانع از راه اندازی سیستم می شود. با ما همراه باشید تا در ادامه راه حل هایی را برای این مشکل متداول بیان کنیم.

1. استفاده از System Restore

System Restore یک ویژگی مفید است که به شما امکان می دهد تا رایانه خود را به حالت قبلی بازگردانید و بسیاری از مشکلات را حل کنید. اگر شما نمی توانید به دلیل این خطا به ویندوز بوت کنید، قبل از ادامه پیشنهادات زیر، ویندوز را به حالت Safe Mode بوت کنید و با استفاده از این لینک سیستم خود را بازیابی کنید.

در صورتی که این ارور در هنگام بوت سیستم ظاهر می شود و ویندوز راه اندازی نمی شود، سیستم خود را چندین بار در هنگام بوت و قبل از رخدادن ارور Restart کنید تا Automatic Repair در نهایت برای شما شروع شود. سپس مسیر Troubleshoot > Advanced options > System Restore را دنبال کنید و باقی مسیر را طبق دستورالعمل های موجود در این لینک دنبال کنید.

 

2. ویندوز خود را به روز رسانی کنید

درایورهای سخت افزاری که توسط برنامه ها نصب می شوند، در بسیاری از مواقع این مشکل را ایجاد می کنند. اگر آخرین به روز رسانی های ویندوز مایکروسافت را در رایانه نصب کرده اید، بسیاری از خطاها در مواقع اضطراری رخ نخواهند داد. شما می توانید با استفاده از برنامه Windows Update موجود در سیستم عامل خود اقدام به به روز رسانی ویندوز و همچنین درایورها موجود در آن کنید. تنها کافیست دکمه های Windows + S را همزمان بفشارید و در کادر جستجوی ویندوز عبارت update را وارد کنید تا برنامه مورد نظر به شما نمایش داده شود.

 

3. درایورهای خود را به روز رسانی کنید

قبل از هر اقدامی باید این نکته را بدانید که هر کدام از پسوند های جلوی این ارور که دارای فرمت sys هستند نشاندهنده ی یک فایل با همان نام در مسیر C:\Windows\System32\drivers است. این فایل ها مربوط به درایورهای سخت افزارهای موجود در سیستم مانند درایور کارت گرافیک، کارت شبکه و ... هستند. دلیل اصلی رخ دادن این خطا قدیمی بودن و آپدیت نبودن این درایورها می باشد که در هنگام استفاده از سیستم عامل بعد از به روز رسانی و نرم افزارهای جدید با مشکل مواجه شده و صفحه آبی مرگ را به شما نشان می دهد. برای این کار :

- دکمه های Windows + X را همزمان بفشارید و از لیست نمایش داده شده Device Manager را بزنید

- لیستی از تمامی سخت افزارهای سیستم خود را مشاهده میکنید. حال می توانید به راحتی هر کدام از درایورها به روز رسانی کنید. تنها کافیست تا بر روی قسمت مورد نظر خود کلیک کنید و از سپس روی نام وسیله راست کلیک کرده و Update Driver را بزنید.

سعی کنید تا این کار را برای درایورهای شبکه و Wireless خود حتما انجام دهید، زیرا بیشتر ارورهای اینچنین مربوط به این درایورها می شوند.

 

4. پاک کردن آنتی ویروس MacAfee

در صورتی که در سیستم خود آنتی ویروس MacAfee نصب کرده اید و این ارور با پسوند mfewfpic.sys به شما نمایش داده می شود، دلیل این ارور همین آنتی ویروس است. بنابراین تنها کافیست که فایل mfewfpic.sys را که در مسیر C:\Windows\System32\drivers قرار دارد را پاک کنید و در صورتی که این کار به حل مشکل کمک نکرد باید آنتی ویروس را از سیستم خود پاک کنید. دقت کنید که برای پاک کردن آنتی ویروس ها بهتر است از ابزارهای مخصوص آن ها که توسط وب سایت آنتی ویروس ها منتشر شده است استفاده کنید تا تمامی فایل ها و تنظیمات مربوط به آن ها نیز پاک شوند.

 

5. پاک کردن ابزارهای اورکلاک

در صورتی که از برنامه های مخصوص اورکلاک سیستم مانند ASUS AI Suite استفاده میکنید و ارور در هنگام استفاده از این ابزارها اتفاق میفتد، باید تمامی این ابزارها و تنظیمات مربوط به آن ها را از سیستم خود پاک کنید. این ابزارها عملکرد سیستم را بهبود می بخشند اما بعضی مواقع به دلیل ناسازگاری با سیستم عامل یا سخت افزارها باعث رخ دادن خطاهای این چنین در سیستم می شوند.

 

6. اجرای Automatic Repair

در صورتی که به دلیل این ارور ویندوز شما توانایی بوت شدن را ندارد، می توانید با استفاده از DVD نصب ویندوز و یا فایل نصب ویندوز بوت شده بر روی فلش Automatic Repair را اجرا کنید تا در صورت امکان خطایاب ویندوز مشکل را برای شما حل کند. برای این کار :

- DVD نصب ویندوز را درون DVD Writer خود قرار دهید و یا فلش را به دستگاه خود متصل کنید

- حال باید وارد منوی بوت سیستم خود شوید و DVD Writer یا فلش خود را بوت کنید. وارد شدن به منوی بوت برای هر سیستم بسته به مدل مادربرد یا مدل لپتاپ متفاوت است، اما معمولا با فشردن دکمه های F12 و یا Delete در هنگام راه اندازی سیستم به منوی بوت بروید.

- پس از بوت شدن فایل نصب ویندوز، Repair your computer بزنید

- حال مسیر Troubleshoot > Advanced Options > Automatic Repair را دنبال کنید تا عملیات تعمیر آغاز شود و تا پایان یافتن آن منتظر بمانید

 

7. فایل پیج Virtual Memory خراب

گاهی اوقات خراب بودن فایل پیج می تواند باعث رخدادن چنین خطاهایی شود. برای درست کردن این مشکل :

1- Control Panel را باز کنید

2- بر روی System دبل کلیک کنید

3- از سمت چپ Advanced system setting را بزنید

4- دکمه Setting قسمت Performance را بزنید

5- روی دکمه Change قسمت Virtual Memory کلیک کنید

6- حال گزینه No paging file را بزنید. در صورتی که از ویندوزهای 8 یا 10 استفاده میکنید باید تیک Automatically manage paging file size for all drives را بردارید.

7- بر روی گزینه Ok تمام پنجره های باز کلیک کنید و سیستم خود را ریاستارت کنید

8- پس از راه اندازی سیستم مراحل 1 تا 5 را دوباره تکرار کنید

9- اینبار گزینه System managed size را بزنید و در صورت استفاده از ویندوز 8 یا 10 تیک Automatically manage paging file size for all drives دوبازه بزنید.

10- حال Ok تمامی پنجره ها را کلیک کنید و در نهایت سیستم خود را ریاستارت کنید

منبع : www.windowsreport.com | www.computerhope.com

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است