هنگامی که می خواهید به روزرسانی های ویندوز را از طریق Windows Update نصب کنید، دانلود و نصب برنامه ها یا به روزرسانی های برنامه های نصب شده را از طریق Microsoft Store انجام دهید یا برای شناسایی و پاک کردن ویروس ها با استفاده از Windows Defender سیستم خود را اسکن کنید یا حتی هنگام نصب هر کدام از نسخه های ویندوز از جمله ویندوز 7، ویندوز 8.1 و ویندوز 10، خطای 0x80070015 می تواند ظاهر شود.

کد ارور 0x80070015 به این معنی است که دستگاه شما برای استفاده به وسیله این برنامه ها آماده نیست و این بدان معنی است که Windows Update ،Microsoft Store یا Windows Defender نمی توانند به درایو و فایل های مورد نظر خود دسترسی پیدا نکنند. همچنین در هنگام نصب ویندوز، بدین معنی است که فایل های نصب از روی رسانه مورد استفاده (DVD یا فلش) قابل خواندن و کپی کردن نیستند.

در ادامه مطلب، مهمترین روش های رفع خطای 0x80070015 را تشریح کرده ایم. توجه کنید که این روش ها برای تمامی موقعیت های ذکر شده بیان شده اند، بنابراین در صورتی که هر کدام از آن ها برای شما غیرقابل اجرا بود، از آن رد شوید.

 

رفع ارور 0x80070015


ویروس کشی سیستم

تروجان ها و ویروس های کامپیوتری ممکن است روند اجرای سرویس ها و فرآیندها و همچنین فایل های سیستم عامل ویندوز را تغییر دهند. در نتیجه، خطاهای متنوعی ممکن است رخ دهد. برای پاک کردن این ویروس ها، باید از ابزارهای مخصوص و معتبر حذف نرم افزارهای مخرب استفاده کرد تا در صورت یافتن مورد مشکوکی اقدام به حذف آن کنند. در صورتی که آنتی ویروس بر روی سیستم شما نصب نیست، می توانید از Windows Defender برای این منظور استفاده کنید. برای این کار:

- در کادر جستجوی ویندوز، عبارت windows defender را تایپ کرده و Enter را بزنید

- در صورتی که از ویندوز 10 استفاده می کنید Open Windows Defender Security Center را بزنید

- حال Virus & threat protection را بزنید

سیستم خود را ویروس کشی کنید

- در نهایت Quick scan را کلیک کنید و تا پایان عملیات جستجو منتظر بمانید

دقت کنید که قبل از انجام اسکن، ابتدا آن را به روز رسانی کنید.غیرفعال کردن آنتی ویروس

همانطور که پیش تر نیز بیان شد، این خطا در بسیاری از مواقع توسط آنتی ویروس و فایروال نصب شده در سیستم ایجاد می شود. برای اطمینان از این مورد، کافیست آنتی ویروس خود را غیرفعال کرده و دوباره برنامه خود را اجرا کنید. بدین منظور، روی نماد آنتی ویروس خود در نوار ابزار (گوشه پایین سمت راست) راست کلیک کرده و گزینه Close یا Quit و یا گزینه ای مربوط به غیرفعال کردن موقت آنتی ویروس نظیر Disable را انتخاب کنید. در صورت نبود چنین گزینه هایی، آنتی ویروس را باز کرده و از داخل پنجره آن اقدام به این کار کنید. پس از آن، برنامه هایی را که قبلا با خطا مواجه می شدند را باز کنید. اگر خطا از بین رفته بود، نشان دهنده وجود مشکل در آنتی ویروس نصب شده است که توصیه می کنیم آن را حذف کرده و از نسخه دیگری استفاده کنید.به روز رسانی ویندوز

قدیمی بودن سیستم عامل یا نرم افزارهای نصب شده ممکن است منجر به نمایش این خطا شوند. بنابراین، شما باید به روز رسانی آن ها را مد نظر خود قرار دهید:

در صورتی که از ویندوز 10 استفاده می کنید:

- در کادر جستجوی ویندوز، عبارت update را تایپ کرده و در لیست بر روی Check for updates کلیک کنید

- سپس در پنجره باز شده دکمه ی Check for updates را بزنید و منتظر بمانید

به روز رسانی ویندوز 10

در صورتی که از نسخه های قدیمی تر ویندوز استفاده می کنید:

- در کادر جستجوی ویندوز عبارت update را تایپ کرده و در لیست Windows Update را انتخاب کنید

- سپس در پنجره باز شده دکمه ی Check for updates را بزنید و منتظر بمانیدتنظیم مجدد اجزاء Windows Update

با توجه به گزارش های کاربران، در صورتی که اجزای مربوط به Windows Update به درستی کار نکنند، ارورهای متنوعی را هنگام به روز رسانی ویندوز نمایش می دهند. این مشکلات معمولا پیچیده نیستند و در بیشتر موارد با بازنشانی تنظیمات، می توان آن ها را برطرف کرد. بدین منظور:

دکمه های Windows + S را همزمان بفشارید و در پنجره باز شده عبارت cmd را وارد کنید، بر روی Command Prompt راست کلیک کرده و Run as administrator را بزنید

حال در پنجره باز شده، دستورات زیر را یکی یکی و به ترتیب اجرا کنید. کافیست هرکدام را جداگانه تایپ کرده و Enter را بزنید:

net stop wuauserv 

net stop cryptSvc

net stop bits

net stop msiserver

Ren C:WindowsSoftwareDistribution SoftwareDistribution.old

Ren C:WindowsSystem32catroot2 Catroot2.old

net start wuauserv

net start cryptSvc

net start bits

net start msiserver

پس از اجرا شدن تمامی دستورات بالا، مشکل خود را مجدد بررسی کنید.ایجاد حساب کاربری جدید

گاهی اوقات، وجود مشکل و تنظیمات نامناسب در حساب کاربری فعلی باعث رخ دادن خطاهای اینچنینی می شود که با ساخت حساب کاربری جدید، ممکن است این خطاها نیز برطرف شوند. بدین منظور:

- دکمه های Windows + S را فشرده و در کادر جستجوی ویندوز، عبارت add, edit or remove other people را تایپ کرده و Enter را بزنید

- در صفحه باز شده، بر روی Add someone else to this PC کلیک کنید

ایجاد حساب کاربری جدید در ویندوز 10

- در پنجره باز شده، به ترتیب روی I don't have this persons ... و Add a user without a Microsoft account کلیک کنید

- حال نام کاربری و رمز عبور را تعیین کرده و Next را بزنید

- در نهایت سیستم خود را ریاستارت کرده و با حساب کاربری جدید وارد سیستم شویداستفاده از ابزار System File Checker

System File Checker یا SFC یک ابزار مفید است که فایل های سیستمی خراب شده را شناسایی و تعمیر می کند. از این رو، SFC ممکن است بتواند خطای مورد نظر را حل کند. برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید :

- کلیدهای Windows + S را همزمان بفشارید و در پنجره باز شده عبارت cmd را وارد کنید، بر روی Command Prompt راست کلیک کرده و Run as administrator را بزنید

- در پنجره باز شده عبارت sfc /scannow را وارد کنید و Enter را بزنید

اجرای دستور sfc

- تا پایان یافتن عملیات منتظر بمانید (ممکن است حدود نیم ساعت طول بکشد) و در صورتی که پیام مبنی بر تعمیر فایل های خراب ظاهر شد، Command Prompt را ببندید و سیستم خود را ریست کنید و پس از بالا آمدن ویندوز برنامه مورد نظر خود را دوباره اجرا کنیداجرای دستور DISM

- سیستم خود را به اینترنت متصل کنید

- در کادر جستجوی ویندوز، cmd را تایپ کرده و در لیست نتایج بر روی Command Prompt راست کلیک کرده و Run as administrator را بزنید

- در پنجره Command Prompt، دستور زیر را تایپ کنید و Enter را بزنید:

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

در نهایت برای اعمال تغییرات سیستم خود را ریاستارت کنید.استفاده از System Restore

انجام بازیابی سیستم می تواند به حل بسیاری از خطاهای ویندوز کمک کند. این اقدام کامپیوتر شما را به وضعیتی در گذشته که تمام برنامه ها بدون هیچگونه خطایی اجرا می شدند، برمی گرداند. با این حال، باید توجه کنید که هر چیزی که پس از آن تاریخ نصب شده باشد را ممکن است از دست بدهید. همچنین سیستم بازگردانی در صورتی قابل اجراست که قبلا یک نقطه بازیابی در گذشته ایجاد کرده باشید. برای انجام این کار می توانید از لینک زیر استفاده کنید:

»»» روش بازیابی ویندوز با استفاده از System Restoreتغییر نام فایل CBS.Log

در صورتی که این خطا را هنگام اسکن سیستم با ویندوز دفندر مشاهده می کنید، می توانید از روش زیر استفاده کنید:

فایل اکسپلورر ویندوز را باز کنید و به مسیر C:\WINDOWS\Logs\CBS بروید

فایل CBS.Log را یافته و نام آن را به یک مورد دلخواه تغییر دهید (مثلا CBS1.Log)

حال مجددا اقدام به اسکن سیستم خود کنید. در صورتی که امکان تغییر نام فایل مذکور برای شما وجود ندارد و با خطا مواجه می شوید، ابتدا مراحل زیر را طی کنید:

در کادر جستجوی ویندوز عبارت services را تایپ کرده و Enter را بزنید

در لیست سرویس های پنجره باز شده، Windows Modules Installer را بیابید و بر روی آن دبل کلیک کنید

در پنجره باز شده، بررسی کنید که Startup type بر روی Manual باشد

در نهایت دکمه های Apply و Ok را زده و یک بار سیستم خود را ریاستارت کنید. پس از راه اندازی مجدد سیستم، دوباره اقدام به پاک کردن فایل بالا کنید.

 

حذف برنامه های درایور مجازی

ابزارهای شبیه سازی درایو شخص ثالث مانند PowerISO می توانند تعدادی درایو مجازی در سیستم با استفاده از درایو های موجود ایجاد کنند. این امکان وجود دارد که روند به روزرسانی استفاده شده توسط Windows Update یا Microsoft Store سعی در دستیابی به این درایوها داشته باشد و با خطای 0x80070015 روبرو شوند. برای جلوگیری از بروز مشکل، یا این برنامه ها را غیر فعال کرده یا آن را به طور کامل از سیستم خود پاک کنید.

 

تنظیم سرویس DPS

در کادر جستجوی ویندوز عبارت services را تایپ کرده و Enter را بزنید

در لیست سرویس های پنجره باز شده، Diagnostic Policy Service را بیابید و بر روی آن دبل کلیک کنید

در پنجره باز شده، بررسی کنید که Startup type بر روی Automatic باشد

در نهایت دکمه های Apply و Ok را زده و یک بار سیستم خود را ریاستارت کنید. پس از راه اندازی مجدد سیستم، مشکل خود را مجددا بررسی کنید.

منبع : لینک
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/71f17

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

ارشک در 18 آبان 1400 |

سلام من کلا ویندوزم پاک شده هنگام نصب ویندوز جدید هم این ارور رو میده نمیزاره ویندوز نصب کنم ینی کلافه شدم، ویندوز اصن رو کامپیتر ندارم تا کارایی ک شما گفتی و انجام بدم لطفا راهنماییم کنید،ممنون.