اسکن و بررسی کردن هارد دیسک با استفاده از ابزار Error Checking سیستم عامل ویندوز، می تواند به شما کمک کند تا طیف وسیعی از خطاهای هارد دیسک از جمله مشکلات سیستم فایل و مشکلات مربوط به بد سکتور ها را شناسایی یا حتی برطرف کنید.

ابزار Windows Error Checking نسخه GUI یا گرافیکی از ابزار chkdsk خط فرمان است که یکی از دستورات شناخته شده در Command Prompt است. دستور chkdsk هنوز هم در دسترس است و گزینه های پیشرفته تری برای بررسی خطاها و مشکلات هارد دیسک را ارائه می دهد. با این حال این ابزار برای همه مناسب نیست و به این دلیل مایکروسافت نسخه گرافیکی آن را نیز ایجاد کرده است که انجام بررسی دیسک را برای همه کاربران ممکن کرده است. این برنامه در ویندوز 10، ویندوز 8، ویندوز 7، ویندوز ویستا و ویندوز XP موجود است و با وجود عملکرد یکسان در همه آن ها، اختلافاتی نیز وجود دارد.

در ادامه این مطلب، روش استفاده از ابزار Error Checking در ویندوز را تشریح کرده ایم. اما قبل از شروع بررسی هارد دیسک خود به این نکته توجه کنید که بسته به اندازه و سرعت هارد دیسک و مشکلاتی که در آن وجود دارد، فرآیند بررسی و تعمیر می تواند از پنج دقیقه تا دو ساعت یا حتی بیشتر به طول انجامد.


روش چک کردن مشکلات هارد دیسک در ویندوز

- ابتدا This PC (در ویندوز 8 و ویندوز 10) یا Computer (در ویندوز 7 و ویندوز ویستا) یا My Computer (در ویندوز XP) سیستم خود را باز کنید

- بر روی درایوی که ویندوز در آن نصب شده است (که معمولا درایو C است) راست کلیک کرده و Properties را بزنید

نکته: در صورتی که درایوهای شما نمایش داده نمی شود، ابتدا قسمت Devices and drives را باز کنید

Properties درایو نصب ویندوز

- در منوی بالا، سربرگ Tools را باز کنید

- حال در ویندوز 8 و 10، دکمه Check و پس از آن Scan drive را بزنید. در ویندوز 7، ویستا و ایکس پی کافیست دکمه Check now را بزنید

دکمه Check now در ویندوز

- در ویندوزهای 8 و 10، پس از انتخاب Scan drive، عملیات بررسی هارد دیسک آغاز خواهد شد. اما در ویندوز 7، ویستا و XP پنجره ای باز می شود که در آن گزینه های زیر وجود دارد:

  • Automatically fix file system errors: هارد دیسک را بررسی کرده و در صورت یافتن مشکلی، در صورت امکان آن را بر طرف و تعمیر می کند.
  • Scan for and attempt recovery of bad sectors: نواحی مختلف هارد دیسک که ممکن است آسیب دیده و غیرقابل استفاده باشند را بررسی کرده و در صورت یافتن مشکل، آن قسمت را با صورت bad نشانه گذاری کرده و مانع استفاده سیستم از این قسمت در آینده می شود.

انتخاب نوع بررسی هارد دیسک در ویندوز 7 و پایین تر

نکته: اولین گزینه معادل اجرای دستور chkdsk /f و دومین گزینه معادل اجرای دستور chkdsk /scan /r در خط فرمان ویندوز است.

- پس از انتخاب گزینه مورد نظر خود (در ویندوز 7، ویستا و ایکس پی) دکمه Start را بزنید تا عملیات آغاز شود. دقت کنید که شما می توانید هر دو گزینه را انتخاب کنید

توجه: اگر ویندوز پس از شروع اسکن، پیام Windows can't check the disk while it's in use را نشان داد، گزینه Schedule disk check را انتخاب کنید و سپس رایانه خود را ریاستارت کنید. پس از این کار متوجه خواهید شد که راه اندازی سیستم طولانی تر شده است، زیرا در حال بررسی هارد دیسک قبل از شروع به کار ویندوز است. با اتمام فرآیند بررسی خطا و راه اندازی ویندوز، متنی با عنوان کامل شدن اسکن مشاهده خواهید کرد.

تا زمان اتمام بررسی و تعمیر مشکلات هارد دیسک خود منتظر بمانید. همانطور که گفته شد، این فرآیند ممکن است تا چندین ساعت نیز به طول بی انجامد

اسکن هارد دیسک با استفاده از error checking

پس از اتمام فرآیند، توصیه های گفته شده را دنبال کنید. اگر خطایی پیدا شود، ممکن است از شما خواسته شود کامپیوتر خود را ریاستارت کنید. اگر خطایی یافت نشد، می توانید پنجره های باز را ببندید و به طور عادی استفاده از رایانه خود را ادامه دهید.

بررسی هارد دیسک بدون مشکل | نیاز به ریاستارت کردن ویندوز پس از بررسی هارد دیسک

برچسب ها : هارد دیسک
منبع : لینک
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/6bb49

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است