جاوا یک زبان برنامه نویسی تفسیری است، به این معنی که کدها به طور پیش فرض آماده اجرا نیستند و برای اجرای برنامه های جاوا، باید مترجمی داشته باشید که به عنوان Runtime شناخته می شود. این ابزار اجرا کد برنامه را برای سیستم عامل ترجمه می کند تا دستورالعمل های رایانه های ما را درک کنند و به ما این امکان را می دهد که برنامه های نوشته شده با زبان جاوا را اجرا کنیم.

جاوا به طور پیش فرض در بیشتر توزیع های لینوکس مانند اوبونتو نصب نشده است، اما برای اجرای برنامه ها و بازی های جاوا مانند Minecraft در سیستم لینوکسی خود به آن نیاز دارید. در این مقاله نحوه نصب Java Runtime در لینوکس و اوبونتو را توضیح داده ایم.


روش نصب جاوا در اوبونتو

برای نصب Java Runtime در Ubuntu به صورت زیر عمل کنید:

ابتدا با دستور زیر بررسی کنید که نسخه ای از جاوا در سیستم شما نصب شده است یا خیر:

java --version

اگر در حال حاضر جاوا در رایانه خود داشته باشید، خروجی به شما خواهد گفت و اگر اینگونه نباشد، نسخه های در دسترس را بیان می کند.

 

نصب نسخه پیش فرض

از بین تمام نسخه های موجود جاوا، یکی پیش فرض توزیع شما تلقی می شود که معمولا جدیدترین نسخه است و از نظر موارد پایداری و ایمن، به طور کلی بهترین نسخه در نظر گرفته می شود. برای نصب آن دستور زیر را اجرا کنید:

sudo apt install default-jre

پس از طی مدتی و نصب وابستگی ها، جاوا در سیستم شما نصب می شود که می توانید با اجرای دوباره دستور java --version نسخه نصب شده را مشاهده کنید. متأسفانه، برخی از برنامه ها با استفاده از نسخه خاصی از جاوا ایجاد شده اند و ممکن است هنگام استفاده از برنامه های مختلف با مشکل روبرو شوید. در این مورد شما به Java Development Kit یا به اختصار JDK نیاز دارید که می توانید با دستور زیر آن را نصب کنید:

sudo apt install default-jdk

 

نصب نسخه های قدیمی یا مورد نظر خود

در صورتی که ترجیح می دهید از نسخه های قدیمی تر جاوا در سیستم خود استفاده کنید، کافیست از دستوری مشابه زیر استفاده کنید:

sudo apt install openjdk-8-jre

لازم نیست نسخه جاوا را که قبلا نصب شده است، حذف کنید. بسیاری از نسخه ها می توانند به طور موازی در کنار هم نصب باشند؛ اما تنها یکی از آنها فعال است. برای تغییر نسخه مورد استفاده جاوا خود، ابتدا دستور زیر را اجرا کنید تا نسخه های نصب شده جاوا در سیستم شما لیست شود:

sudo update-alternatives --config Java

در لیست نسخه های نصب شده، در ستون اول (selection) می توانید عدد مربوط به هر نسخه را مشاهده کنید که برای انتخاب هر کدام کافی است آن عدد را وارد کرده و Enter را بزنید. توجه داشته باشید که نسخه فعال حال حاضر با ستاره (*) مشخص شده است.

برچسب ها : Ubuntu Java
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/5e454

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است