دات نت فریم ورک چیست؟

در ویندوز مخصوصا ویندوز 10، دات نت فریم ورک یا .Net Framework یک بستر توسعه ای است که از زبان های برنامه نویسی، کتابخانه ها و ابزارهایی ساخته شده است که به توسعه دهندگان امکان می دهد انواع مختلفی از برنامه های دسکتاپ، وب اپلیکیشن ها، وب سایت ها، بازی ها و... را برای این سیستم عامل محبوب ایجاد کنند. بسته دات نت منبع باز و بین پلتفرمی (cross-platform) است، به این معنی که در ویندوز، لینوکس و macOS پشتیبانی می شود.

 

تشخیص ورژن های نصب شده .Net Framework

اگرچه به طور معمول نیازی به نگرانی در مورد نسخه های .NET نصب شده در ویندوز نیست، برخی از برنامه ها برای اجرا نیاز به یک نسخه خاص دارند. برنامه نویسان معمولا برای توسعه و استقرار برنامه ها از چندین نسخه از این بسته استفاده می کنند و این زمانی است که اطلاع از نسخه های دات نت نصب شده در دستگاه شما می تواند مفید باشد.

در ادامه مطلب، روش فهمیدن ورژن های نصب شده .Net Framework را در ویندوز با استفاده از پاورشل توضیح داده ایم.


چگونه ورژن دات نت فریم ورک نصب شده در سیستم را بفهمیم؟

روش های متنوعی برای اطلاع از نسخه های موجود در ویندوز از جمله استفاده از ابزار خط فرمان و رجیستری ویندوز وجود دارد. با این حال یکی از ابزارهای مناسب که اطلاعات کاملی را در این زمینه ارائه می دهد، Powershell است که می توانید به صورت زیر از آن استفاده کنید:

 

در نوار جستجوی ویندوز (کلیدهای Windos + S)، عبارت powershell را تایپ کنید

در لیست نتایج، روی Powershell راست کلیک کرده و Run as administrator را بزنید

درون پنجره پاورشل، دستور زیر را وارد کرده (می توانید با استفاده از کلیدهای Ctrl + C آن را کپی و با کلیدهای Ctrl + V آن را در پاورشل پیست کنید) و Enter را بزنید:

Get-ChildItem 'HKLM:\SOFTWARE\Microsoft\NET Framework Setup\NDP' -Recurse | Get-ItemProperty -Name version -EA 0 | Where { $_.PSChildName -Match '^(?!S)\p{L}'} | Select PSChildName, version

مشاهده ورژن های نصب شده دات نت فریم ورک با پاورشل

پس از اجرای دستور بالا، لیستی از دات نت فریم ورک های نصب شده در سیستم شما نمایش داده می شود که می توانید ورژن دقیق هر نسخه را در زیر ستون version مشاهده کنید.

برچسب ها : Microsoft Net Framework
منبع : لینک
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/86c37

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است