برنامه های خوب بازیابی فایل یا حتی برنامه های متوسط، بندرت رایگان هستند. برخی از آن ها نسخه آزمایشی دارند که به کاربران امکان می دهد اسکن اساسی را انجام دهند، اما برای اسکن عمیق تر، باید نسخه کامل آن ها خریداری شود. و یا در ایران، باید کرک شوند که در بسیاری از مواقع عملکرد برنامه ها را دچار مشکل می کند.

خوشبختانه مایکروسافت اخیرا ابزار رایگانی را به منظور بازیابی فایل های حذف شده در ویندوز ایجاد کرده است که کارایی بسیاری خوبی دارد و با سیستم عامل ویندوز، کاملا متناسب است. اگر شما نیاز به بازیابی فایل های از دست رفته خود دارید و نمی دانید از کدام ابزار بازیابی استفاده کنید و یا نمی خواهید از برنامه های پولی را برای این کار به کار ببرید، توصیه می کنیم که از ابزار بازیابی فایل مایکروسافت یعنی Windows File Recovery استفاده کنید.

برنامه بازیابی فایل Windows File Recovery یک برنامه خط فرمان جدید است که توسط مایکروسافت برای بازیابی فایل های از دست رفته یا حذف شده منتشر شده است. این ابزار از درایوهای سخت (هارد دیسک)، SSD، کارت های SD و درایوهای USB پشتیبانی می کند و توانایی بازیابی فرمت های مختلف فایل را داشته و به کاربران امکان می دهد پرونده ها را براساس فرمت آن ها بازیابی کنند.

این ابزار توانایی ریکاوری فایل های با فرمت های JPEG ،PDF ،PNG ،MPEG ،MP3 ،MP4 ،ZIP، فایل های آفیس نظیر ورد و اکسل و... را دارد و دیسک های با فرمت های NTFS, FAT, exFAT and ReFS را پشتیبان می کند.

توجه: این برنامه برای عملکرد مناسب به ویندوز 10 نسخه 19041 یا بالاتر نیاز دارد.


روش بازیابی فایل های حذف شده با Windows File Recovery

برای استفاده از این ابزار، دستورالعمل های زیر را دنبال کنید:

در صورتی که این ابزار را نصب نکرده اید، ابتدا آن را از طریق Microsoft Store در این لینک در سیستم خود نصب کنید

پس از اتمام نصب، در نوار جستجوی ویندوز (کلیدهای Windows + S) عبارت cmd را تایپ کنید

در لیست نتایج، روی Command Prompt راست کلیک کرده و Run as administrator را بزنید

حال در پنجره مشکی باز شده، باید از قالب دستور زیر استفاده کنید که در زیر آن هر کدام از قسمت ها همراه با مثال توضیح داده شده است:

winfr Drive: Destination /Switches
  • winfr: دستور استفاده از ابزار Windows File Recovery است
  • Drive: درایوی که می خواهید بازیابی فایل را در آن انجام دهید را مشخص می کند. به عوان مثال، برای بازیابی فایل ها از درایو E، باید از :E استفاده کرد
  • Destination: مسیر و مکانی که می خواهید فایل های بازیابی شده در آن قرار گیرند
  • Switches/: گزینه های مورد نظر برای فایل های مورد نظر را مشخص می کند. به عنوان مثال با استفاده از n *.mp3/ مشخص می کنید که فقط به دنبال فایل های با فرمت mp3 بگردد

توجه: در دستور بالا، درایو انتخاب شده برای بازیابی (Drive) و درایو انتخاب شده برای قرار گرفتن فایل ها در آن (Destination) باید متفاوت باشند.

به عنوان یک مثال، در صورتی که می خواهید فایل های حذف شده با فرمت mp3 در درایو D خود را بازیابی کنید و فایل های یافت شده را در مسیر E:\Test Folder قرار دهید، از دستور زیر باید استفاده شود:

winfr D: "E:\Test Folder" /n *.mp3

و یا برای بازیابی فایلی با نام image در درایو F و قرار دادن آن در درایو E، باید از دستور زیر استفاده شود:

winfr F: E: /n image

در انتها توجه کنید که این ابزار ادعا نمی کند که قادر به بازیابی همه پرونده ها است. در واقع، هیچ ابزار بازیابی فایلی قادر به انجام این کار نیست. با این حال، با تست های انجام شده، این برنامه توانسته فایل هایی که بیش از یک هفته از حذف شدن یا انتقالشان می گذرد را بازیابی کند. بنابراین اجرای این ابزار قبل از هر چیز دیگری، ایده خوبی است.

برچسب ها : Recovery Windwos File Recovery
منبع : لینک
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/7e7fe

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

مجید در 14 فروردین 1400 |

با سلام خود فایل قابل دانلود نیست !؟