ویندوز 10 یک سیستم عامل پایدار و کامل است که از زمان انتشار، به طور مرتب برای آن آپدیت ها و ویژگی های جدید منتشر شده است. بعد از بروزرسانی ممکن است متوجه برخی نمادها و میانبرهایی شوید که احتمالا قبلا حذف کرده بودید، مانند حذف آیکون مرورگر Edge در نوار وظیفه، که دوباره اضافه شده اند.

چیزی که شاید هنگام به روز رسانی ویندوز آشکار نباشد این است که بروزرسانی های بزرگ تقریبا مانند نصب یک نسخه جدید از ویندوز رفتار می کنند و برای حفظ امنیت، مایکروسافت فایل ها و تنظیمات ویندوز فعلی شما در یک پوشه به نام Windows.old ذخیره می شود. این کار، با وجود این که در صورت پیش آمدن مشکلی در حین نصب به آپدیت ها یا نیاز به بازیابی فایل ها، می تواند مفید واقع شود، با این حال، چندین گیگابایت از فضای ذخیره سازی را در سیستم شما اشغال می کند.

اگر فضای خالی زیادی دارید و به فضای اضافی در حال حاضر نیازی ندارید، می توانید این پوشه را نادیده بگیرید؛ زیرا 30 روز پس از بروزرسانی، به طور خودکار حذف می شود. اما اگر به این فضای اشغال شده نیاز دارید، می توانید از ابزارهای مخصوص ویندوز برای حذف آن استفاده کنید.

مایکروسافت در آپدیت های جدید ویندوز، یک گزینه جدید در منوی تنظیمات (Settings) تحت عنوان Storage sense به منظور کمک به مدیریت فضای ذخیره سازی افزوده است و در کنار آن، برای سیستم عامل های قدیمی تر، امکان اجرای دستی فرآیند پاک کردن فایل های موقتی و حذف پوشه Windows.old را نیز با چند کلیک فراهم کرده است.

در این مطلب، دو روش برای پاک کردن پوشه Windows.old در ویندوز 10 و دیگر نسخه های ویندوز، همانند ویندوز 7 و ویندوز 8.1 ارائه کرده ایم.


روش پاک کردن پوشه Windows.old در ویندوز

همانطور که گفته شد، برای این کار دو روش وجود دارد که هر دو روش را در ادامه تشریح کرده ایم. دقت کنید که روش اول، تنها در نسخه 1709 ویندوز 10 به بالا کاربردی است و برای سایر نسخه های ویندوز، می توانید از روش دوم استفاده کنید.

 

حذف Windows.old با استفاده از Settings

کلیدهای Windows + I را همزمان فشرده تا برنامه Settings باز شود

در پنجره باز شده، ابتدا System و سپس از منوی سمت چپ، Storage را بزنید

در قسمت Storage sense، روی گزینه Change how we free up space کلیک کنید

گزینه Change how we free up space

حال در قسمت Free up space now، روی دکمه Clean now کلیک کنید تا فایل های مربوط به ویندوز قدیمی پاک شوند

تا اتمام عملیات منتظر بمانید. پس از انجام کار، در زیر دکمه Clean now، میزان فضای آزاد شده نمایش داده می شود

دکمه Clean now در Storage sense ویندوز 10

در صورتی که می خواهید ویندوز به صورت اتوماتیک فایل های اضافی موجود در سیستم را پاک کند، می توانید تیک گزینه های موجود در قسمت temporary files را بزنید و سپس گزینه Storage sense را فعال (On) کنید.

 

حذف Windows.old با استفاده از Disk Cleanup

در نوار جستجوی ویندوز (در منوی استارت)، عبارت Disk Cleanup را تایپ کنید و در لیست نتایج، Disk Cleanup را اجرا کنید

در پنجره باز شده، درایوی که ویندوز در آن نصب است را انتخاب کنید (به طور پیش فرض، درایو C)

این ابزار، شروع به اسکن درایو انتخاب شده برای شناسایی فایل های اضافی و داده های کش می کند؛ اما پوشه Windows.old را در نظر نمی گیرد

دکمه Clean up system files را در پایین پنجره بزنید و یک بار دیگر درایو مورد نظر را انتخاب کنید تا مجددا بررسی شود

نتیجه اسکن، انواع متفاوتی از موارد مانند داده های کش، فایل های سطل آشغال و... را نشان می دهد که در بین آن ها، گزینه Temporary Windows installation files، برای حذف فایل های موقت نصب ویندوز نیز موجود است

در لیست، تمام گزینه های مورد نظر خود برای حذف شامل گزینه Temporary Windows installation files را انتخاب کنید و سپس روی OK کلیک کنید

Disk Cleanup در ویندوز

در پیغام نمایش داده شده، Yes را بزنید تا فرآیند حذف فایل ها آغاز شود.

برچسب ها : Windows 10 حذف پوشه
منبع : لینک
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/54474

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است