Android Debug Bridge یا ADB یک ابزار خط فرمان برای تعامل با دستگاه های Android از طریق رایانه است. دستورات ADB شما را قادر می سازد طیف گسترده ای از وظایف را از طریق کامپیوتر خود در تلفن هوشمند یا تبلت اندرویدی خود انجام دهید که در برخی موارد دستیابی به آنها بدون ADB دشوار یا حتی غیرممکن است. در این مقاله ما 9 دستور اساسی ADB را که هر کاربر Android باید بداند را پوشش داده ایم.


معرفی دستورات اساسی Android Debug Bridge

 

مشاهده دستگاه های متصل شده

هنگام استفاده از دستورات ADB، باید اطمینان حاصل کنید که دستگاهی که می خواهید با آن ارتباط برقرار کنید در واقع به رایانه شما متصل است. اگرچه ADB در سال های اخیر به طور قابل توجهی بهبود یافته است، اما ADB گاهی اوقات هنوز هم می تواند برای شناسایی تلفن های هوشمند با مشکل مواجه شود. با دستور زیر اطمینان حاصل می شود که ABD برای برقراری ارتباط با دستگاه Android شما آماده است:

adb devices

پس از وارد کردن و اجرای این دستور، شماره سریال دستگاه های متصل شما باید در خط فرمان یا ترمینال ظاهر شود. اگر دستگاه مورد نظر ظاهر نشد، مطمئن شوید که حالت USB debug را در دستگاه اندروید خود فعال کرده باشید.

 

ریبوت کردن دستگاه

این دستور، دستگاه شما را در حالت عادی راه اندازی مجدد می کند و معمولا بعد از اینکه چیزی را روی دستگاه خود فلاش کردید و باید راه اندازی مجدد شود، اجرا خواهید کرد. این دستور همچنین می تواند هنگام مواجه شدن با مشکلی حاد در گوشی نیز مفید واقع شود:

adb reboot

 

ریبوت کردن در حالت ریکاوری

دستگاه های اندرویدی یک حالت بازیابی دارند که یک پارتیشن قابل بوت ویژه است. اگر در دستگاه خود با مشکلی روبرو هستید، ممکن است با راه اندازی در حالت بازیابی بتوانید این مشکلات را برطرف کنید. اگر می خواهید دستگاه خود را در حالت بازیابی دوباره راه اندازی کنید، کافیست دستور زیر را اجرا کنید:

adb reboot recovery

 

ریبوت کردن در حالت بوت لودر

بوت لودر اولین چیزی است که هنگام راه اندازی دستگاه های اندرویدی اجرا می شود. اگر می خواهید بوت لودر را باز کنید، در حالت بازیابی مجددا راه اندازی مجدد کنید یا سایر کارهای مربوط به روتینگ را انجام دهید، باید دستگاه خود را در حالت بوت لودر بارگیری کنید:

adb reboot bootloader

 

ریبوت کردن در حالت فست بوت

حالت fastboot به شما کمک می کند تا بازیابی های سفارشی و همچنین رام های سفارشی را فلش کنید. به جای اینکه وارد bootloader شوید و سپس fastboot را انتخاب کنید، می توانید با استفاده از دستور زیر مستقیما به حالت fastboot راه یابید:

adb reboot fastboot

 

ارسال فایل به اندروید

برنامه های زیادی برای کمک به شما در انتقال پرونده ها بین رایانه و دستگاه اندرویدی مانند OpenMTP وجود دارد. با این حال، اگر فقط می خواهید گهگاهی یک پرونده را منتقل کنید، استفاده از برنامه ها شاید زیاده روی باشد و با کارهای ساده تری بتوان نتایج بهتری گرفت.

دستور adb push به شما امکان می دهد پرونده ها را به موبایل خود بفرستید و فقط باید محل منبع فایل و مقصدی را که می خواهید آن پرونده را ارسال کنید، به صورت زیر مشخص کنید:

adb push Source Destination

به عنوان مثال، ممکن است فایلی به نام myapplication.apk داشته باشید که در دسکتاپ سیستم شما ذخیره شده است و می خواهید آن را به پوشه Downloads تلفن هوشمند خود انتقال دهید. در این سناریو، ممکن است دستور ADB شما چیزی شبیه به این باشد:

adb push /Users/jessica/Desktop/myapplication.apk /sdcard/Downloads

 

دریافت فایل از دستگاه

این دستور ADB به شما امکان می دهد فایلی را از دستگاه اندروید خود برداشته و در لپ تاپ یا رایانه متصل به آن قرار دهید. شما فقط باید فایلی را که می کشید و مکانی را که باید آن فایل در رایانه شما ذخیره شود را مشخص کنید:

adb pull FileLocation Destination

برای مثال، بیایید تصور کنیم که می خواهیم یک فایلی به نام myphoto.jpg را از تلفن هوشمند خود درون دسک تاپ سیستم ذخیره کنیم. دستور مربوطه مشابه زیر می شود:

adb pull /sdcard/myphoto.jpg /Users/jessica/Desktop

 

نصب برنامه روی گوشی

وقتی برنامه ای را از منبعی غیر از Google Play دانلود می کنید، ممکن است مجبور شوید آن را از لپ تاپ یا پی سی به تلفن هوشمند خود به عنوان یک پرونده APK منتقل کنید. برای نصب برنامه، فقط باید محل فایل APK را مشخص کنید:

adb install APKLocation

به عنوان مثال، برای نصب فایل APK به نام MTE.apk که در دسک تاپ ذخیره شده است، دستور زیر را اجرا می کنید:

adb install /Users/jessica/Desktop/MTE.apk

 

نصب مجدد کل سیستم

بعضی اوقات ممکن است لازم باشد کل سیستم دستگاه خود را دوباره نصب کنید. دستور زیر پارتیشن system/ را به حالت قابل نوشتن قرار می دهد و باید قبل از انتقال دادن هر پرونده ای به این پارتیشن اجرا شود. توجه داشته باشید که فقط می توان سیستم را در دستگاه های روت شده مجددا نصب کرد.

adb remount

 

برچسب ها : ADB
منبع : لینک
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/d5af6

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است