پروتکل انتقال فایل (FTP)، یک پروتکل شبکه است که انتقال پرونده ها بین یک کامپیوتر محلی و یک سیستم راه دور را از طریق اینترنت تسهیل می کند. از زمان اجرایی شدن آن در سال 1971، این پروتکل به دلیل مزایای زیادی که نسبت به پروتکل های انتقال فایل دیگر داشت از یک پایگاه کاربری عظیم برخوردار بوده است. به عنوان مثال، محدودیتی در اندازه پرونده برای انتقال ندارد و این امکان را می دهد تا در صورت بروز هرگونه وقفه، انتقال را از سر بگیرید.

این پروتکل از مدل مشتری-سرور استفاده می کند و در صورتی قابل استفاده است که هم در سرور و هم در کلاینت نرم افزارها نصب و تنظیمات مربوطه اعمال شده باشند. ما در این مطلب، 5 مورد از بهترین برنامه های سمت کلاینت پروتکل FTP را برای سیستم عامل محبوب ویندوز را در سال 2020 معرفی کرده ایم.


1. SolarWinds FTP Voyager

SolarWinds یکی از بزرگترین شرکت های توسعه مسائل شبکه و مدیریت IT است. برنامه مدیریت FTP آن ها یعنی FTP Voyager یک برنامه ساده است که به شما امکان می دهد فایل ها را با استفاده از پروتکل FTP و سایر به روز رسانی های آن مانند FTPS و SFTP بارگذاری و بارگیری کنید. اگر چندین سرور در محیط خود دارید، Voyager به شما امکان می دهد همزمان به همه آنها وصل شوید و چندین انتقال را همزمان انجام دهید.

محیط برنامه SolarWinds FTP Voyager

فرآیند انتقال فایل تنها با یک عمل کشیدن و رها کردن ساده بین فهرست فایل های رایانه محلی و سرور قابل انجام است. اما ویژگی محبوب این برنامه، برنامه ریز کار است که این امکان را به شما می دهد تا نقل و انتقالات خود را پیکربندی کنید تا در زمان های مشخص اجرا شوند. به این ترتیب، وقتی فعالیت کمتری در شبکه شما وجود داشته باشد می توانید نقل و انتقالات خود را انجام دهید و از رقابت غیر ضروری برای پهنای باند با سایر کاربران جلوگیری کنید.

این سرویس دهنده FTP همچنین امکان هماهنگ سازی خودکار پوشه ها بین سرور و مشتری را فراهم می آورد. این بدان معنی است که پوشه ها به طور خودکار در برابر یکدیگر مقایسه می شوند و اگر یکی از پوشه ها تغییر یافته باشد، پوشه دیگر به طور خودکار به روز می شود تا شامل اصلاحات جدید شود.

 

2. WinSCP

WinSCP یک سرویس دهنده FTP منبع باز است که می تواند برای انتقال پرونده ها با استفاده از FTP، انواع زیر مجموعه آن و سایر پروتکل های امن دیگر مانند SCP استفاده شود. از این ابزار می توان با رابط خط فرمان آن و یا رابط کاربری گرافیکی ساده آن استفاده کرد.

محیط برنامه WinSCP

این سرویس دهنده FTP از یک سیستم زبانه ای برای مدیریت نشست ها استفاده می کند که مدیریت چندین نشست همزمان را آسان می کند. همچنین از چندین تکنیک برای اطمینان از تکمیل نقل و انتقالات استفاده می کند. به عنوان مثال، به شما امکان می دهد تا قبل از شروع بارگیری، فایل ها را فشرده سازی کنید. همچنین، می توانید پوشه هایی را که اغلب از آنها استفاده می کنید را نشانه گذاری کنید تا به راحتی در دسترس باشند. حتی بهتر، می توانید یک نشست را به عنوان لینک ذخیره کنید و آن را در داخل نرم افزار یا روی دسک تاپ خود ذخیره کنید تا در صورت نیاز سریعا به سرور وصل شوید. در هنگام انتقال چندین فایل، اگر نیاز به تغییر نام آن ها دارید، این سرویس دهنده FTP یک روش آسان برای انجام این کار را از طریق ویژگی تغییر نام دسته ای فراهم می کند.

برای افزایش امنیت، WinSCP به شما امکان می دهد داده های بارگذاری شده روی سرور FTP را رمزگذاری کنید. شما می توانید از یک کلید سفارشی یا یک کلید تولید شده به طور خودکار استفاده کنید و هرکسی که سعی دارد بدون دسترسی به پرونده ها، به آن دسترسی پیدا کند، فقط داده های تقسیم شده را مشاهده می کند. و دقیقاً مانند SolarWinds Voyager، برنامه WinSCP امکان اتوماسیون را از طریق هماهنگ سازی پوشه ها فراهم می کند. پس از همگام سازی پوشه ها، برنامه سمت کلاینت مقایسه ای را انجام می دهد و در صورت وجود پرونده های جدید در سرور FTP، آنها به صورت خودکار بارگیری می شوند.

 

3. Cyberduck

Cyberduck نیز یک برناهم منبع باز است که به خوبی برای انتقال پرونده ها از طریق FTP و انواع مختلف آن مانند FTPS و SFTP مناسب است. اما آنچه در مورد این نرم افزار برجسته است، ادغام آسان آن با سیستم های ذخیره سازی ابری مانند Google Drive ،Dropbox و Amazon S3 است.

محیط برنامه Cyberduck

علاوه بر این، این سرویس دهنده FTP می تواند به راحتی با هر ویرایشگر متن یا فایل باینری واقع در سرور یکپارچه شود. Cyberduck همچنین اجازه می دهد تا بارگیری و بارگذاری خودکار فایل ها را بین پوشه های موجود در سیستم محلی و سرور انجام شود. به علاوه، این امکان را می دهد که قبل از بارگیری یک فایل روی سرور پیش نمایش کنید.

امنیت نیز یکی دیگر از جنبه های عالی این نرم افزار است و از ابزاری به نام Cryptomator برای رمزگذاری پرونده ها روی سرور و فضای ابری استفاده می کند.

 

4. WS_FTP Professional

WS_FTP Pro توسط شرکت Ipswitch تهیه شده است که تنها ابزار پولی در لیست ما است، اما دارای ویژگی هایی برای تهیه نسخه پشتیبان از آن است. تمام ویژگی هایی را که برای 3 مورد بالا توضیح داده ایم، دارد که شامل پشتیبانی از پروتکل های به روز شده FTP، رابط کاربری ساده و انجام اقدامات پس از انتقال مانند حذف پرونده اصلی، انتقال یا تغییر نام پرونده ها می شود. همچنین می توانید ابزار را پیکربندی کنید تا از وقایع مختلف مانند ورود به سیستم و انتقال موفقیت آمیز از طریق ایمیل به شما اطلاع داده شود.

محیط برنامه WS_FTP Pro

با این سرویس دهنده FTP، دیگر لازم نیست نگران باشید که پرونده های شما هنگام انتقال به خطر بیفتند. این برنامه شامل الگوریتم های یکپارچگی داخلی مانند MD5 و CRC32 است که اطمینان حاصل می کند آنچه شما می فرستید همان چیزی است که دریافت می شود. تهیه نسخه پشتیبان دیگر ویژگی متمایز این سرویس دهنده FTP است. می توانید از مهمترین پرونده ها نسخه پشتیبان تهیه کنید و پس از رسیدن زمان تعیین شده، پرونده ها در رسانه های مختلفی مانند دستگاه ذخیره سازی خارجی، دایرکتوری شبکه و حافظه ابری، فشرده و بارگذاری شوند.

 

5. Filezilla

مدتی پیش، Filezilla اولین انتخاب بسیاری از لیست ها بود. استفاده از آن آسان است و هر آنچه را که از یک سرویس دهنده FTP لازم دارید، در اختایر است. با این حال، مواردی وجود دارد که مشتریان در دام نصب نرم افزارهای ناخواسته گرفتار شدند و منجر به کاهش محبوبیت آن شد.

محیط برنامه Filezilla

این ابزار همچنین با عمل گرفتن و کشیدن (درگ اند دراپ) کار می کند و می تواند برای اجرای همزمان چندین انتقال استفاده شود. برای پیگیری آسان چندین نشست، Filezilla از سیستم زبانه بندی استفاده می کند. علاوه بر این، این سرویس دهنده FTP به شما امکان می دهد یک سرور FTP را علامت گذاری کنید تا بعداً به راحتی قابل دسترسی باشد. به علاوه، می توانید از گزینه جستجو برای یافتن سرور مورد نظر خود استفاده کنید. Filezilla همچنین به شما امکان می دهد پهنای باند را برای انتقال خود تنظیم کنید تا عملکرد بهینه شبکه امکان پذیر باشد. قابلیت Import و Export نیز امکان انتقال اطلاعات را به راحتی به هر رایانه دیگری که در آن از نرم افزار کلاینت استفاده می کند، می دهد.

برچسب ها : FTP
منبع : لینک
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/7d4a8

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است