انواع بسیاری از فایل های متنی ساده و پیچیده نظیر اسکریپت های بچ، اسکریپت های AHK، اسکریپت های PowerShell، فایل های لاگ (log)، فایل های زیرنویس و... وجود دارد. از آنجا که همه آنها متنی هستند، سیستم عامل ویندوز قادر به نمایش برخی از آنها خواهد بود و اگر از نوع فایل های TXT باشد، به راحتی با استفاده از برنامه Notepad می توانید آن ها را مشاهده یا حتی درون آن جستجو کنید. اما اگر می خواهید چندین فایل متنی با فرمت مختلف را به طور همزمان جستجو کنید به یک برنامه نیاز دارید. برنامه رایگان grepWin بدین منظور ایجاد شده است که می تواند لغت یا عبارت مورد نظر شما را درون چندین فایل مبتنی بر متن با نوع یا فرمت متفاوت، جستجو کند.


آموزش جستجو یا جایگزینی لغت یا عبارت درون چندین فایل متنی با فرمت های متفاوت با استفاده از برنامه grepWin

ابتدا برنامه را با استفاده از این لینک دانلود کنید. هم نسخه قابل حمل برنامه وجود دارد، هم نسخه قابل نصب که بنابر صلاح خود، یکی از آن ها را انتخاب کنید. پس از دانلود و نصب، برنامه را اجرا کنید. رابط کاربری ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما استفاده از آن بسیار آسان است. بر روی دکمه جستجو (با علامت ...) در قسمت Search in کلیک کنید و پوشه ای را که می خواهید فایل های متنی را مورد جستجو قرار دهید، انتخاب کنید (در صورتی که فایل ها در یک پوشه قرار ندارند، همه آن ها را به یک پوشه مشخص منتقل کنید تا جستجو آسان تر شود).

جستجوی متن با استفاده از برنامه grepWin

سپس، در قسمت Search، گزینه Text search را انتخاب کرده و لغت یا عبارت مورد نظر خود را درون Search for وارد کنید. در نهایت روی دکمه Search کلیک کنید. پس از اتمام عملیات جستجو، تمام فایل هایی که عبارت جستجو شده در آن یافت شده است همراه با شماره خط و قسمتی از متن در قسمت Search results لیست می شود. اگر روی یک فایل دو بار کلیک کنید باز می شود و اگر فایل یک اسکریپت باشد، فقط اسکریپت را اجرا می کند. برای جایگزینی متن نیز، کافیست تا در قسمت Replace with لغت یا عبارتی که می خواهید جایگزین عبارت جستجو شده شود را وارد کنید و روی Replace کلیک کنید.

نمایش لیست نتایج در برنامه grepWin

در حال حاضر، فقط می توانید یک پوشه را بطور همزمان جستجو کنید. پس از یافتن فایل و متن، می توانید آن را در یک ویرایشگر متن مانند Notepad یا ++Notepad باز کنید و با رجوع به خط اعلام شده، ویرایش مورد نظر خود را انجام دهید. همچنین می توانید با استفاده از گزینه های موجود در قسمت Limit search پرونده هایی را که برنامه جستجو می کند را فیلتر کنید. به عنوان مثال گزینه هایی برای محدود کردن پرونده ها با اندازه و تاریخ مشخص وجود دارد. به طور پیش فرض، grepWin زیر پوشه ها را جستجو نمی کند، اما می توانید با زدن تیک Include subfolders، فایل های متنی موجود در زیر پوشه ها را نیز جستجو کنید.

برچسب ها : فایل متنی txt
منبع : لینک
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/7c450

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است