کرنل یا به فارسی، هسته، پیوندی بین کلیه اجزای سخت افزاری و نرم افزاری رایانه شما است و تمام فرآیندهای اجرا شده روی سیستم را کنترل می کند. سیستم های بسیار پیچیده همانند ویندوز بدون وجود بلوک های ساختمانی ابتدایی خاص نمی توانند وجود داشته باشند که این بلوک های ساختمانی را هسته می نامند. البته ویندوز تنها سیستم عامل موجود در بازار نیست و سیستم عامل های گوناگون که هرکدام کاربردهای خاصی را ارائه می دهند، وجود دارد و همه آنها تفاوت ها و شباهت های بسیاری با یکدیگر دارند.

یکی دیگر از سیستم عامل های مشهور که توزیع های بسیاری نیز دارد، لینوکس است که کرنل آن مبتنی بر کدهای برنامه نویسی و رمزنگاری است. تفاوت های اساسی بین هسته های ویندوز و لینوکس وجود دارد که در این مقاله قصد داریم تا چند مورد از اصلی ترین و کلی ترین اختلافات آن ها را شرح دهیم.


1. هدف آن ها

هسته ویندوز هسته ای تجاری است که توسط کمپانی مایکروسافت ساخته شده است؛ در حالی که هسته لینوکس مبتنی بر یونیکس و متن باز است.

 

2. دسترسی به منبع کد

به عنوان یک نرم افزار تجاری، هیچ دسترسی به کد منبع ویندوز وجود ندارد؛ در حالی که همه به کد منبع لینوکس دسترسی دارند. این بدان معنی است که هر کس می تواند در توسعه آن کار کند و استفاده از آن با صلاحدید خود آزاد است.

 

3. معماری

حتی در نحوه کدنویسی این دو نیز اختلافاتی وجود دارد. هسته ویندوز دارای معماری ترکیبی است، در حالی که هسته لینوکس دارای معماری یکپارچه است.

 

4. پروتکل های مختلف کنترل دسترسی فایل

هسته ویندوز برای کنترل پروتکل دسترسی به پرونده از لیست کنترل دسترسی (Access Control List) استفاده می کند. از سوی دیگر، هسته لینوکس برای کنترل دسترسی به پرونده از مجوزهای مرسوم یونیکس و POSIX ACL استفاده می کند.

 

5. محل استقرار پشته رابط کاربری گرافیکی

هسته ویندوز شامل یک پشته GUI است. در حالی که هسته لینوکس پشته رابط کاربری گرافیکی را در فضای کاربر نگه می دارد.

 

6. قابلیت پشتیبانی چند کاربر

هسته ویندوز می تواند پشتیبانی چند کاربره و چند جلسه ای ارائه دهد؛ اما این بستگی به نسخه سیستم عامل ویندوز دارد. از طرف دیگر، لینوکس صد در صد محیط چند کاربره ارائه می دهد.

 

7. محل ذخیره سازی پیکربندی ها

هسته ویندوز برای ذخیره تنظیمات خود از یک رجیستری استفاده می کند. اما لینوکس پیکربندی های خود را در فایل ها نگهداری می کند.

 

8. نحوه برخورد با دستگاهی که در آن اجرا می شوند

بسته به نوع دستگاهی که هسته ویندوز را اجرا می کند، به دلیل مکانیسم متغیر، رفتار متفاوتی از ویندوز خواهید داشت. در حالی که لینوکس در همه دستگاه ها به صورت یکسان رفتار خواهد کرد.

 

خلاصه

همانطور که مشاهده می کنید تفاوت های زیادی وجود دارد که هسته های ویندوز و لینوکس را از هم جدا می کند. البته بیشتر آنها شامل دسترسی و نحوه رفتار در موقعیت های خاص است. اگرچه در نگاه اول هسته ویندوز از مجوزهای دسترسی کمتری برخوردار است، درک آن برای کاربر معمولی نیز بسیار ساده تر است. این باعث شده است که استفاده از سیستم عامل ویندوز برای کاربران معمولی و در تجارت بسیار گسترده تر باشد؛ در حالی که کد لینوکس برای توسعه بهتر است.

برچسب ها : Kernel سیستم عامل
منبع : لینک
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/760f8

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است