با اینکه SSD های PCIe ممکن است از نظر فنی برتر باشند، اما این بدان معنی نیست که همیشه باید آن را به جای SSD های SATA خریداری کرد. در این مقاله، ما تفاوت های بین مدل SATA و مدل PCIe حافظه های SSD را شرح خواهیم داد و ویژگی های هر کدام را بیان می کنیم تا بتوانید هنگام خرید SSD، آگاهانه هارد مورد نظر خود را انتخاب کنید.


هارد SSD با استاندارد PCIe چیست؟

PCIe یا Peripheral Component Interconnect Express یک اسلاید روی مادربرد کامپیوتر است که سخت افزارهایی همانند رم و کارت گرافیک روی آن قرار می گیرند و اتصال مستقیم بین سخت افزار و مادربرد را فراهم می کنند. به طبع، هاردهای SSD مدل PCIe نیز به طور مستقیم به مادربرد متصل می شوند که بازدهی بالای آن را در پی دارد.

هارد های SSD مدل PCIe

PCIe 3.0 دارای سرعت انتقال مؤثر 985 مگابایت در ثانیه در هر خط است و از آنجا که دستگاه های PCIe می توانند از خطوط 8x ،4x ،1x یا 16x پشتیبانی کنند، سرعت انتقال داده تا 15.76 گیگابایت در ثانیه را فراهم می کنند که کاملا خارج از توانایی های هاردهای SSD مدل SATA است.

از لحاظ تئوری مدل PCIe باید سرعتی حدود 25 برابر مدل SATA داشته باشد؛ اما در عمل این گونه نیست. زیرا هاردهای 16x علاوه بر کمیاب بودن، بسیار گران نیز هستند و در بازار اکثرا مدل های 2x و 4x یافت می شود که این به معنی نهایت سرعت 3.94 گیگابایت در ثانیه است. به طور کلی، از نظر تفاوت سرعت بین این دو مدل، تنها هنگام انتقال فایل های بسیار سنگین و حجیم متوجه این مسئله خواهید شد و در بسیاری از مواقع توافتی حس نمی شود.

از طرفی SSD های PCIe تمایل به مصرف انرژی بیشتری دارند. اگر از سیستم خود فقط برای مرور وب ایمیل ها استفاده می کنید، با Google Docs کار می کنید یا کاری را انجام می دهید که تنها CPU یا RAM را درگیر می کند، در این صورت متوجه تفاوت بین SSD های SATA و SSD های PCIe نخواهید شد. حتی هنگام انجام بازی های ویدیویی که گاهی نیاز به لود کردن فایل های سنگینی دارند، در عمل تفاوتی بین این دو مدل مشاهده نمی شود.

 

هارد SSD با استاندارد SATA چیست؟

SATA  یا Serial ATA نوعی رابط اتصال است که برای برقراری ارتباط و انتقال داده بین سخت افزار های مختلف با مادربرد و دیگر سخت افزار ها استفاده می شود. در سال 2003 ایجاد شد و در سیستم های قدیمی برای اتصال هارد دیسک های HDD و درایو های نوری به مادربرد استفاده می شد.

هارد های SSD مدل SATA

SSD های SATA از سازگاری سخت افزاری بهتری برخوردار هستند و عملکرد یک هارد استاندارد SATA در رایانه های رومیزی یا لپ تاپ ها تقریبا تضمین شده است؛ حتی اگر از سیستم های بسیار قدیمی استفاده شود. استاندارد SATA در SSD ها عملکرد نسبی ضعیف تری نسبت به PCIe دارند و SATA 3.0 که شایع ترین شکل SSD های امروزی است، سرعت انتقال تئوری 750 مگابایت در ثانیه دارند. اما به دلیل برخی از سربارهای فیزیکی که هنگام رمزگذاری داده ها برای انتقال رخ می دهد، در واقع دارای سرعت انتقال عملی تقریبی 600 مگابایت در ثانیه است. با این حال، SSD های SATA به اندازه کافی برای کاربران خانگی معمولی سریع هستند و برای کمک به نشان دادن سرعت سریع آن، یک می تواند هر ثانیه یک داده های یک سی دی کامل را منتقل کند که برای بسیاری کافی است.

اما شاید مهمترین نکته در مورد این استاندارد در SSD ها، قیمت ارزان تر آن هاست که احتمالا مهمترین نکته برای بیشتر کاربران خانگی است. در واقع، اختلاف قیمت بین SATA و PCIe تقریبا به اندازه تفاوت قیمت بین SSD و HDD است.

 

SSD های SATA یا SSD های PCIe، کدام برای شما مناسب تر است؟

بالاتر ما مقایسه کوتاهی بین این دو استاندارد در هارد های SATA انجام دادیم که دید کاملی برای انتخاب بین آن ها به شما می دهد. به طور کلی، اگر کاربر عادی با کارهای روزمره هستید و یا بودجه محدودی دارید، مطمئنا استاندارد SATA کاملا برای شما مناسب است. از طرفی، اگر برای انتقال مکرر فایل ها در سیستم خود به حداکثر عملکرد نیاز دارید، به سراغ مدل های PCIe بروید.

برچسب ها : SSD
منبع : لینک
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/ba4e5

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است