دنیا اکنون متحرک شده است و همه در حال حرکت هستند. ما همیشه حرکت می کنیم و این روزها تقریبا یک الزام است که با تمام دنیا در هر کجا بتوانید ارتباط برقرار کنید. شبکه های تلفن همراه همان چیزی هستند که ما را قادر می سازد در طول روز، هر جایی و با هرکسی در ارتباط باشیم. فناوری شبکه تلفن همراه همواره در حال پیشرفت است و فناوری 4G فعلی در اواخر دهه 2000 پیشرفت بسیار خوبی نسبت به 3G داشت. 4G با سرعت 500 برابر سریعتر از 3G، باعث شده پشتیبانی از تلویزیون HD در تلفن های همراه، تماس های ویدیویی با کیفیت بالا و مرور سریع وب امکان پذیر باشد. توسعه 4G یک امتیاز بزرگ برای فناوری تلفن همراه، به ویژه تکامل تلفن های هوشمند و تبلت ها بود. 4G اکنون در سراسر جهان رایج است، اما همه چیز دوباره در حال تغییر است.

در سال 2019، اینترنت 5G در بعضی از شهر های بزرگ دنیا شروع به فعالیت کرد و در سال های آینده گسترش این فناوری را در سراسر دنیا شاهد خواهید بود. در این مقاله، این تکنولوژی را در برابر اینترنت 4G فعلی قرار می دهیم و تفاوت ها و پیشرفت های 5G در برابر 4G را بررسی خواهیم کرد.


5G چه ویژگی هایی دارد؟

فناوری ارتباطات از راه دور بسیار پیشرفته نسل پنجم که با نام 5G شناخته می شود، یک تغییر و پیشرفت بزرگ در شبکه های موبایل می باشد که سرعت دانلود و به اشتراک گذاری داده ها را بسیار سریعتر در اختیار مردم قرار می دهد.

5G اساساً با 4G متفاوت است و موج جدیدی از پیشرفت های فناوری را وارد صنعت کرده است. 5G از یک رابط رادیویی جدید به همراه سایر فناوری های جدید استفاده می کند و طیف های موج میلی متری را بکار می برد که امکان استفاده بیشتر دستگاه ها در یک منطقه جغرافیایی را فراهم می کند. همچنین از فرکانس رادیویی بسیار بالاتری نسبت به 4G استفاده می کند. شبکه های 4G از فرکانس های زیر 6 گیگاهرتز استفاده می کنند، اما 5G از فرکانس های بسیار بالاتر در محدوده 30 گیگاهرتز تا 300 گیگاهرتز استفاده می کند تا داده های بیشتری را از طریق هوا برای سرعت سریع تر، کاهش ازدحام و تاخیر کمتر انتقال دهد. این فرکانس های بالا به دلایل زیادی عالی هستند که یکی از مهمترین آنها انتقال حجم های بسیار بزرگ داده ها با سرعت بالا است.

ویژگی های نسل های مختلف اینترنت موبایل

5G نه تنها کمتر با داده های سلولی موجود تداخل دارد و از این رو می توان در آینده برای افزایش تقاضای پهنای باند استفاده کرد، همچنین بسیار مستقل و مستقیم هستند و می توانند درست در کنار سایر سیگنال های بی سیم بدون ایجاد تداخل مورد استفاده قرار گیرند. در این مورد 5G بسیار متفاوت از برج های 4G عمل می کند که در هر جهت اطلاعات را منتشر می کند و به طور بالقوه انرژی و قدرت لازم را برای پرتوهای امواج رادیویی در مکان هایی که حتی درخواست دسترسی به اینترنت ندارند هدر می دهد.

5G از طول موجهای کوتاه تر استفاده می کند که بدین معنی است که آنتن ها می توانند بسیار کوچکتر از آنتن های موجود برای 4G باشند، در حالی که کنترل جهت گیری بسیار دقیق تری را ارائه می دهد. از آنجا که یک ایستگاه پایه می تواند حتی از آنتن های جهت دار استفاده کند، 5G بیش از 1000 دستگاه بیشتر در هر متر نسبت به 4G پشتیبانی می کند که کاملا یک جهش بزرگ برای اینترنت موبایل موجود است. اگرچه این یک مورد ایده آل است، اما طول موج های کوتاه تر با رطوبت و باران راحت تر جذب می شوند و هنگام بارندگی و طوفان بیشتر به هم ریخته می شوند. بنابراین ارائه دهندگان شبکه به آنتن های بزرگتر در اطراف شهر یا آنتن های کوچک در بلوک های ساختمانی خاص احتیاج دارند و همچنین باید از تکرار کننده ها برای ادامه کار سیگنال استفاده کنند.

 

5G چقدر از 4G بهتر است؟

به عبارت ساده، 5G از لحاظ ظاهری سریعتر از 4G است. علاوه بر این، ازدحام و تاخیر کمتری را ارائه می دهد که ارائه دهندگان شبکه را قادر می سازد سرعت بیشتری را برای دستگاه های بیشتر در یک منطقه فراهم کنند.

از آنجا که 5G هنوز به طور گسترده ای در دسترس نیست، سرعت هایی که ادعا می شوند خیلی واقع بینانه نیستند و سرعت واقعی شما به این بستگی دارد که به چه شبکه ای وصل می شوید، چقدر شلوغ است، از چه دستگاهی استفاده می کنید و... . با این وجود پس از بارها آزمایش، 5G سرعت دانلود روزانه 100 مگابیت در ثانیه را حداقل نشان می دهد. متغیرهای زیادی وجود دارند که بر سرعت تأثیر می گذارند، اما شبکه های 4G اغلب به طور متوسط کمتر از 10 مگابیت در ثانیه را ارائه می دهند و این باعث می شود 5G حداقل 10 برابر سریعتر از 4G در دنیای واقعی باشد.

مقایسه سرعت نسل های مختلف اینترنت موبایل

یکی از مهمترین ویژگی های 5G، تأخیر بسیار کمتر آن است. Latency (تاخیر) زمانی است که داده ها از دستگاه شما ارسال شده و به هدف خود می رسد. این مدت زمان لازم برای انتقال داده ها از مبدا به مقصد را به میلی ثانیه اندازه می گیرند. استفاده از تأخیر کم هنگام استفاده از بازی و برنامه هایی که در آن زمان اهمیت زیادی دارد، بسیار مفید است. این مورد تاثیر زیادی در اتومبیل های خودران و هوشمند و استریم و پخش بازی های ویدیویی دارد که برای تکنولوژی جدید Google Stadia بسیار حائز اهمیت است. شبکه های 4G به طور میانگین دارای تأخیری در حدود 50ms هستند. در حالی که 5G این مقدار را به 1ms کاهش داده است.

اما مطمئنا، بزرگترین تمایز 5G نسبت به 4G استفاده آن در اینترنت اشیاء (IoT) است که در حال تبدیل به یک پدیده در سراسر جهان است. استفاده از 5G، اینترنت اشیاء را قادر می سازد که تلفن هوشمند، ترموستات بی سیم، کنسول بازی های ویدیویی، قفل های هوشمند، هدست واقعیت مجازی، دوربین های امنیتی بی سیم، تبلت و لپ تاپ و هر وسیله دیگری که می تواند از اینترنت استفاده کند را به یک روتر وصل کنید، بدون اینکه نگران باشید هنگام استفاده از هر کدام، کار عملکرد دیگری دچار مشکل شود.

با استفاده از 5G، دیگر نگرانی های مربوط به پهنای باند مانند 4G وجود نخواهد داشت؛ زیرا 5G به دلیل فرکانس بالاتر امواج رادیویی که استفاده می کند، از پهنای باند بسیار بیشتری برخوردار است. در حالی که 4G به نهایت سرعت در انتقال داده ها از نظر فنی رسیده است، 5G از آن پیشی می گیرد و از دستگاه های بسیار بیشتری در یک منطقه جغرافیایی خاص پشتیبانی می کند. چه یک کاربر معمولی اینترنت باشید که برای مرور وب و شبکه های اجتماعی از اینترنت استفاده می کند، چه یک گیمر حرفه ای که برای استریم در توییچ به اینترنت نیاز دارد و چه صاحب یک فروشگاه اینترنتی بزرگ، مطمئنا گسترش 5G تاثیر بسزایی در زندگی شخصی و کاری شما خواهد داشت و پیشرفت های قابل توجه ای در تمامی زمینه های زندگی شخصی و اجتماعی خود را با این تکنولوژی نو ظهور تجربه خواهید کرد.

برچسب ها : 4G 5G
منبع : لینک
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/eaa93

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است