یکی از عواملی که باید هنگام انتخاب مانیتور مورد توجه قرار دهید، درگاه ها و پورت هایی است که برای اتصال به سیستم شما امکان پذیر است. از میان انواع مختلف درگاه های موجود، می توان به HDMI و Display Port اشاره کرد که از نظر ظاهری کاملا مشابه اند، اما از قابلیت ها و سازگاری متفاوتی برخوردار هستند.

اگر نمی دانید تفاوت بین پورت های HDMI و Display Port چیست و کدام یک را باید استفاده کنید، در ادامه مطلب هر آن چه که باید در مورد ویژگی های این دو و تفاوت های آن ها بدانید را توضیح داده ایم.


Display Port چیست؟

Display Port در سال 2006 توسط VESA یا Video Electronics Standards Association برای جایگزینی با کابل های استاندارد نمایشی VGA و DVI که در آن زمان به طور گسترده استفاده می شدند، معرفی شد.

کابل display prot

این کابل قادر به حمل سیگنال های ویدیویی و صوتی است و می توانید پورت های مربوط به آن را در دستگاه هایی مانند رایانه های شخصی، لپتاپ، مانیتور، برخی از دستگاه های تلفن همراه، تلویزیون ها و برخی پروژکتورها پیدا کنید.

 

HDMI چیست؟

رابط چندرسانه ای HDMI یا High-Definition Multimedia Interface توسط HDMI Licensing در سال 2003 معرفی شد و بیشتر در لوازم الکترونیکی مصرفی یافت می شود؛ زیرا می تواند سیگنال های صوتی، تصویری و برخی کنترل ها را منتقل کند.

کابل hdmi

انواع دستگاه هایی که از پورت HDMI پشتیبانی می کنند، شامل پخش کننده های Blu-ray ،DVD و Ultra-HD، تلویزیون، ویدئو پروژکتور، گیرنده سینمای خانگی، DVR و جعبه کابل یا ماهواره، کنسول های بازی، رایانه های شخصی و لپتاپ ها، دوربین های دیجیتال، دوربین فیلمبرداری، رسانه های پخش کننده و برخی تلفن های هوشمند می باشند.

 

کابل HDMI در برابر کابل Display Port

هر دو کابل HDMI و Display Port دارای نسخه های مختلفی هستند که از استانداردهای مختلفی نیز پشتیبانی می کنند. حتی اگر کامپیوتر و دستگاه شما از هر دو خروجی پشتیبانی می کند، بهتر است دریابید که دستگاه شما کدام نسخه از استاندارد ها را پشتیبانی می کند.

Display Port در حال حاضر دارای 5 نسخه متفاوت می باشد: 1.0-1.1، 1.2، 1.3، 1.4 و 2.0

DisplayPort ورژن 1.0-1.1: پشتیبانی از 4K با فرکانس 30Hz و سرعت انتقال داده 8.64Gbps

DisplayPort ورژن 1.2: پشتیبانی از 4K با فرکانس 60Hz و سرعت انتقال داده 17.28Gbps

DisplayPort ورژن 1.3: پشتیبانی از 4K با فرکانس 120Hz یا 8k با فرکانس 30Hz و سرعت انتقال داده 25.92Gbps

DisplayPort ورژن 1.4: پشتیبانی از 8K با فرکانس 60Hz و همچنین HDR و سرعت انتقال داده 25.92Gbps

DisplayPort ورژن 2.0: پشتیبانی از بالاترین کیفیت ها حال حاضر و سرعت انتقال داده 77.37Gbps

 

از طرف دیگر، کابل HDMI در حال حاضر در نسخه 1.4 و 2.0 و 2.1 موجود می باشد که مشخصات هرکدام از آن ها به صورت زیر است:

HDMI ورژن 1.4: پشتیبانی از 4K با فرکانس 30Hz یا 1080p با فرکانس 120Hz

HDMI ورژن 2.0: پشتیبانی از 4K با فرکانس 60Hz و همچنین HDR

HDMI ورژن 2.1: پشتیبانی از 10K با فرکانس 120Hz و همچنین نسخه های بهبود یافته HDR و eARC

 

بسته به نسخه درگاهی که رایانه شما پشتیبانی می کند، می توانید تصمیم بگیرید کدام یک نتیجه بهتری به شما می دهد. برای کاربران اپل، استاندارد Display Port با Thunderbolt نیز کار می کند، اما برعکس این مورد وجود ندارد.

اگر قصد استفاده از Nvidia G-Sync را دارید، Display Port باید انتخاب شما باشد. زیرا این درگاه در حال حاضر تنها پشتیبانی G-Sync است. از طرف دیگر هر دو Display Port و HDMI از فناوری Freesync در کارت های گرافیک AMD پشتیبانی می کنند.

اگر شما نیاز به اتصال چندین مانیتور به رایانه خود دارید، می توانید از هر دو پورت به صورت جداگانه برای اتصال مانیتورهای مختلف یا از قابلیت زنجیره ای پورت Display Port برای اتصال چندین مانیتور استفاده کنید. اگر حداقل Display Port نسخه 1.2 و Multi-Stream را دارید، می توانید از آن با مانیتورهای با وضوح بسیار بالا استفاده کنید.

HDMI قادر است صدا را از صفحه نمایش به منبع ارسال کند زیرا از کانال بازگشت صدا (ARC) پشتیبانی می کند که در تلویزیون های هوشمند مفید است. HDMI برای اتصال کنسول های بازی، دستگاه های استریمر یا پخش کننده های Blu-ray به تلویزیون شما مناسب است؛ در حالی که Display Port برای اتصال یک کامپیوتر به مانیتور و همچنین اجرای چندین موتور از یک کابل با استفاده از هاب ها یا نمایشگرهایی با پشتیبانی زنجیره ای دیزی عالی است.

درگاه نمایش در درجه اول برای اتصالات ویدئویی و رایانه ای محیطی و جانبی استفاده می شود، در حالی که HDMI بیشتر برای تجهیزات الکترونیکی مصرفی است. هر دو کابل ها فقط در صورت داشتن صفحه نمایش با وضوح بالا تفاوت ایجاد می کنند و برای مانیتورهای غیر 4K معمولی خود، اگر وارد بازی نمی شوید، مهم نیست از کدام یک استفاده کنید.

برچسب ها : HDMI Display Port
منبع : لینک
لینک کوتاه:     www.errorpedia.ir/s/4cca8

مطالب مرتبط

نظر شما

لطفا نام و نظر خود را در فرم زیر وارد کرده تا در صورت تایید برای کاربران نمایش داده شود.
متن تصویر:

نظرات کاربران

هیچ نظری تا کنون ثبت نشده است